طرز تهیه قطاب

طرز تهیه شیرینی سنتی قطاب و انواع آن و روش های مختلف طبخ آن در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد

طرز تهیه قطاب


تهیه غذا ها و شیرینی های محلی در خانه میتواند بسیار جذاب باشد و در برنامه غذایی خانواده ایجاد تنوع کند . شاید خیلی ها به صورت معمول اقدام به تهیه غذا های محلی بکنند اما کمتر به شیرینی پزی و علی الخصوص تهیه شیرینی محلی بپردازند . بعضی تمایل دارند که شیرینی های پذیرایی شب عید و میهمانیها را خودشان تهیه کنند . این کار از چند جهت بسیار خوب است . یکی اینکه شیرینیهای خانگی بسیار سلامت هستند و عاری از هر گونه اسانس ، رنگ و مواد نگهدارنده . از طرف دیگر طبخ شیرینی خانگی بیانگر ذوق و سلیقه خانم خانه است و برای میهمانان و اعضای خانواده و حتی خود خانم خانه بسیار لذت بخش است . همچنین صرفه اقتصادی را نیز به همراه دارد . در بعضی از شهرستان ها مرسوم است که در ایام نوروز خانم های خانواده با هم جمع شده و انواع شیرینی های محلی را به اندازه چند خانواده طبخ کرده و با هم تقسیم میکنند . 

یکی دیگر از شرینی های محبوب و مشهور محلی ایران " قطاب " است . این شیرینی بسیار خوشمزه به نام  یزدی ها مشهور شده اما این شیرینی اصالت کرمانی هم دارد . این شیرینی به صورت مغز دار تهیه میشود ، به این صورت که مخلوطی از مغز بادام با پودر قند و هل تهیه شده و در آن استفاده میشود . در کرمان از مغز پسته و گردو هم در آن استفاده میشود .

در ادامه این مقاله طرز تهیه قطاب را آموزش خواهیم داد :

مواد لازم 
زرده تخم مرغ 2 عدد
ماست نسبتا سفت و شیرین   نصف لیوان
کره               130 گرم
بیکینگ پودر    1 قاشق مربا خوری سر صاف
پودر قند          1 قاشق سوپ خوری 
نمک              نوک کارد 
آرد به اندازه ای که مایع خمیر شود

مواد داخل قطاب 
پودر گردو یا بادام           150 گرم
پودر قند یا  شکر سائیده شده    75 گرم 
هل کوبیده نرم                    1قاشق غذای خوری سر صاف

طرز تهیه :
١- پودر قند، بیکینگ پادر و نمک را در ماست حل کنید. ۲- کره آب کرده و زرده تخم مرغ را به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید. ۳- آرد را کم کم به مایه اضافه کنید و خوب به هم بزنید تا خمیر شود و به دست نچسبد، سپس خمیر را در کیسه نایلونی بریزید و دو ساعت بگذارید بماند تا ور -
بیاید. 4- برای تهیه مایه داخل قطاب پودر قند، پودر گردو و هل کوبیده را باهم خوب مخلوط کنید.
۵- خمیر در آمده را با وردنه نازک باز کنید و با قالبهای گرد با دهانه استکان قالب بزنید . 
6- در وسط هر دایره به اندازه یک قاشق مربا خوری مایه داخل خمیر بریزید توجه داشته باشید که مایه در وسط خمیر قرار بگیرد و به اطراف آن مالیده نشود. همچنین باید با انگشت به نصف دور خمیر آب بمالید .
۷۔ دو لبه خمیر را روی هم گذاشته به دقت بچسبانید و لبه آن را پیج دهید و قطابها را در سینی فر چرب شده بچینید و آن را در فر ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت نیم در سینی فر چرب شده بچینید و آن را در فر ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت نیم ساعت بگذارید تا قطابها کمی طلایی شوند.
 ۸- میتوانید در صورت تمایل روی قطابهای پخته شده پودر قند بپاشید. روش دیگر پخت قطاب :
قطابها را به جای قرار دادن در فر میتوانید در روغن فراوان و داغ سرخ کنید سپس آنها را از ظرف روغن خارج کنید و در صافی بگذارید تا زیادی روغن آنها چکیده شود او قطابها خنک شوند آنگاه قطابها را در پودر قند بغلتانید. 
توجه : به جای پودر گردو می توانید از پودر بادام و یا از پودر پسته سبز هم استفاده کنید .

 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×