گروه خونی چیست

آیا گروه خونی افراد ارتباطی با تغذیه آنها دارد ؟ هر گروه خونی چه رژیم غذایی باید داشته باشند ؟

گروه خونی چیسترژیم غذایی برای گروه های خونی 
این نوع رژیم، توصیه‌های سلامتی و تغذیه‌ای را بر اساس ویژگی‌های ژنتیکی مختص آن فرد  انجام می‌دهد. طرفداران این نوع رژیم معتقدند که گروه خونی هر فرد، یک ابزار مهم برای بیان  این است که چگونه هر فرد با گروه خونی مختص خود به انواع مختلف غذا، عادت‌ها و عوامل استرس زا واکنش نشان می‌دهند.
این نظریه نشان میدهد که افراد دارای گروه‌های خونی مختلف، باید غذاهایی بخورند که متناسب با گروه خونی وعادات و شیوهٔ زندگی شان را طوری  تنظیم کنند که بیشترین تناسب را با ترکیب ژنتیکی آن‌ها داشته باشد.
نوع گروه خونی، تعیین می‌کند که کدام نوع غذاها بهتر هضم می‌شوند. همچنین بدن به کدام نوع از غذاها واکنش نشان می‌دهد.

چهار نوع گروه خونی داریم : گروه خونی  O ,  A  , B  , AB 
انواع گروه خونی توسط آنتی‌ژن‌هایی که بر روی سطح گلبول‌های قرمز قرار دارند، متمایز می‌شوند.
مصرف مواد غذایی، بستگی به نوع گروه خونی شما دارد. 
نظریه های مختلفی در این راستا بیان شده که به بعضی از این نظریه ها  اشاره میشود .
در زیر توصیه‌هایی از دامائو برای هر نوع گروه خون را ارائه میدهیم .
رژیم غذایی گروه خونی O
یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین و غنی از گوشت مرغ، ماهی و سبزیجات، دانه‌ها، گوشت و لبنیات. دامائو همچنین استفاده از مکمل‌های مختلف برای کمک به مشکلات گوارشی را نیز توصیه می‌کند.

رژیم غذایی گروه خونی A
یک رژیم غذایی بدون گوشت بر اساس میوه‌ها و سبزیجات، لوبیا و حبوبات و دانه‌های کامل، ارگانیک و تازه؛ چون دامائو معتقد است که افراد دارای گروه خونی A سیستم ایمنی حساسی دارند.
رژیم غذایی گروه خونی B
 این گروه خونی باید از مصرف ذرت، گندم، گندم سیاه، عدس، بادام زمینی، دانهٔ کنجد.و گوجه فرنگی اجتناب کنند دامائو می‌گوید مصرف مرغ برای افراد دارای گروه خونی B نیز مشکل‌ساز است. توصیه او  به این افراد خوردن سبزیجات سبز، تخم مرغ، گوشت خالص و لبنیات کم‌چرب است . 

رژیم غذایی گروه خونی AB 
 به این گروه خونی مصرف غذاهایی مانند توفو، غذاهای دریایی، لبنیات و سبزیجات سبز توصیه می‌شود. دامائو معتقد است که  افراد دارای این نوع گروه خونی دارای اسید معدهٔ کمی هستند و باید از مصرف الکل ، کافئین و ژامبون گوشت اجتناب کنند. 
رژیم غذایی هر گروه خونی 
گروه خونی O
این گروه خونی دهنده جهانی هستند و 46 درصد  جمعیت را تشکیل می دهد. این گروه خونی دارای هر دو آنتی بادی ضد A و ضد B ، اما بدون آنتی ژن A یا B است. ظاهراً افرادی با این گروه خونی، به لطف سطوح بالاتری از اسید، توانایی هضم خیلی آسان چربی های حیوانی و پروتئین حیوانی را دارند.
 آجیل منابع خوبی از چربی مثبت هستند و معمولاً پروتئین زیادی دارند. حبوبات هم برای کسانی که دارای خونی O هستند نیز خوب هستند و با فیبر پر شده اند.
افراد اغلب به هنگام برنامه ریزی یک رژیم غذایی نوشیدنی ها را در نظر نمیگیرند . البته آب همیشه بهترین گزینه شماست، اما سودا (آب گازدار)، آب معدنی، و چای خوب است. شکلات و کاکائو از نوع قابل قبول این گروه خونی هستند.
افراد با گروه‌خونی O باید یک رژیم‌غذایی پر پروتئین، کم‌کربوهیدرات با مقدار زیادی گوشت و ماهی اما بدون لبنیات، دانه‌ها و گندم، دنبال کنند.

گروه خونی A
گروه خونی A شامل آنتی ژن A و آنتی بادی B است. افرادی که این گروه خون را دارند سطح اسید معده کمتری دارند، به این معنی که قادر به هضم چربی های حیوانی و پروتئین حیوانی نیستند. سیستم ایمنی آنها نیز کمی حساس تر است. 
افرادی با گروه خونی A می توانند بیشتر از همه از میوه ها و سبزیجات لذت ببرند.  آجیل ها منابع خوبی از چربی مثبت هستند و معمولاً پروتئین زیادی دارند. دانه ها هم برای افراد با گروه خونی A خوب هستند و با فیبر انباشته می شوند. 
بیشتر پروتئین های حیوانی برای افراد با گروه خونی A بد هستند. اما آن هایی که نمی خواهند گیاهخوار شوند می توانند خوراکی هایی مانند مرغ و بوقلمون را انتخاب کنند.
درنتیجه، افراد با گروه‌خونی A باید رژیم‌غذایی گیاهخواری را پیش بگیرند اما آنها هم باید از مصرف لبنیات دوری کنند. این یعنی موادغذایی مثل آجیل، دانه‌ها، حبوبات، سیریال‌ها، پاستا، برنج، میوه‌ها و سبزیجات همه باید جزء غذاهای مصرفی آنها باشد. ورزش‌های آرامش‌بخشی مثل یوگا و گلف هم برای آنها مناسب است  .
گروه خونی B

فقط یک نفر از هر ۱۰ نفر گروه‌خونی B  دارد و وقتی در نظر بگیریم که افراد با این گروه‌خونی کمترین محدودیت غذایی را دارند درست مثل پیشینیان ما با گروه‌خونی B که  به خاطر  سفرهای زیاد می‌توانستند با هر نوع ماده‌غذایی زنده بمانند، موادغذایی که افراد با این گروه‌خونی باید از آنها پرهیز کنند مانند غذاهای فراوری‌شده و آجیل و دانه‌ها  , و بعضی غذاهای پرکربوهیدرات هم باید کمتر مصرف شود  . درمورد ورزش هم دکتر دادامو اعتقاد دارد که فعالیت‌هایی که به فعالیت ذهن نیز نیاز دارد مثل تنیس، شنا و پیاده‌روی برای آنها مفید است . گزینه های لبنی کم چربی برای افرادی با خون نوع B خوب است. تخم مرغ نیز یک گزینه است. سبزیجات سبز برخی از بهترین هستند که می توانید مصرف کنید. از سبزیجات خام برای بهترین نتیجه استفاده کنید . 
 آجیل ها و دانه ها  , این غذاها منابع شگفت انگیزی از پروتئین هستند و گردو بهترین گزینه شما هستند. 
حبوبات سرشار از پروتئین بوده و چربی پایینی دارند و حاوی فیبر و مواد معدنی هستند. نخود، عدس و انواع لوبیا از جمله مواد
غذایی هستند که مناسب این گروه خونی میباشد .
 از نوشیدنی ها آب بهترین گزینه هست پس آب زیاد بنوشید .   
  
گروه خونی AB

افراد دارای این گروه خونی ممکن است هر دو آنتی ژن A و B داشته باشند، اما هیچیک از آنتی بادی های ضد A و ضد B را ندارند، و آنها را یک گیرنده جهانی می دانند. 
افرادی که گروه خونی AB دارند، اسید معده کمتری دارند، که بیشتر شبیه به گروه خونی A است. اما با توجه به سازگاری خون B آنها می توانند گوشت بیشتری مصرف کنند. این به این معنی است که گزینه های غذایی بیشتردارند . با این حال، افراد با این گروه خونی این مواد غذایی را به اندازه های کمتری  مصرف کنند تا هضم آنها نیز دچار مشکل نشود. 
کسانی که دارای گروه خونی AB هستند می توانند بیشترین و یا تقریباً همه میوه ها و سبزیجات به خصوص سبزیجات برگ سبز را مصرف کنند. همچنین برای این گروه خونی گوشت گوسفند، خرگوش، گوشت بره و ماهی سفید گزینه های خوبی هستند.
 گفته یک مححق طب سنتی  : همان طوری که می دانید به طورکلی چهار نوع گروه خونی مثبت و چهار گروه خونی منفی، نوع گروه خونی انسانها را مشخص می کند و به ترتیب گروه خونیO - A – B - AB بیشترین درصد را تشکیل داده است.نکته قابل توجه اینکه آسیب پذیری و کیفیت گروه خونی از جهت مقابله و عوارض بیماری های مختلف و سیستم ایمنی بدن به ترتیب گروه خونی O+ بعد B+ بعد A+ و بعد از آن AB+ است. به عبارتی گروه خونی O+ رتبه اول و AB+ رتبه آخر را دارد. یعنی از لحاظ سلامت بهتر از همه و AB+ برعکس از لحاظ سلامت در رتبه پایین تری قرار دارد ضمن اینکه +O غلظت خون کمتر و AB+ دارای غلظت خون بیشتری است. از نظر دسته بندی سردی و گرمی در جدول طبایع گروه خونی O و AB گرم مزاج و A و B سرد مزاج هستند. ضمنا کلیه گروه های خونی منفی از نظر خصوصیات جسمانی شبیه گروه های مثبت خود هستند مثلا O- مانند O+ است ولی از نظر روحی گروه های خونی منفی سوداوی و همگروه A+ قرار می گیرند و افراد سرد مزاج باید بدانند که سردی را با غذاهای گرم مثل ادویه یا خرما و یا فلفل جبران کنند و گرم مزاجان با غذاهای دارای طبع سرد جبران کنند و در غیر این صورت دچارآسیب و بیماری خاص خواهند شد.قابل ذکر است گروه های خونی O و B غذاهای گوشتی کمتر به آنها آسیب می رساند و برعکس گروه خونی A و AB با خوردن گوشت آسیب بیشتری می بینند که باید بیشتر غذاهای گیاهی بخورند.

این مطالب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاذه از آن بهتر است با پزشک و متخصص مربوطه مشورت شود .


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×