اخبار

سنگدان


سنگدان

سنگدان ( مغذی ترین بخش بدن مرغی که بصورت طبیعی و ارگانیک رشد کرده میباشد)
جویندگان سلامتی و زیبایی
آیا از خواص سنگدان مرغ مطلع هستید ؟ چقدر از سنگدان در تهیه غذا ها استفاده میکنید؟
سنگدان، یک ماهیچه در شکم پرندگان است و در عملکرد تجزیه ذرات غذا برای هضم به کار می رود، و قطعاً خوردنی و خوش مزه است سنگدان در واقع  یکی از مغذی ترین بخش های بدن مرغ است، پروتئین زیادی دارد  و در حقیقت یک فنجان گوشت سنگدان میتواند تا 90 درصد مقدار پروتئین مورد نیاز روزانه افراد را تامین کند .
اگر به دنبال خوراکی‌های پروئتینی هستید سنگدان را فراموش نکنید، براساس تحقیقات سنگدان و دل و قلوه مرغ دارای ۲ گرم چربی، ۷۸ میلی گرم سدیم، ۱۰۷ کالری و حدود ۲۷۲ میلی گرم کلسترول است که می‌تواند یک وعده غذایی مفید برای افراد بزرگسال باشد.
 

زنیان گیاه همه فن حریف


زنیان گیاه همه فن حریف


  زنیان گیاه همه فن حریف
زنیان از خانواده گیاهانی مانند  بادیان ,شوید و زیره  میباشد طعمع تند و تیز و بوی قوی و معطر مانند آویشن وشکل  اندازه ریز و دندانه دار ورنگی بین رنگ زرد -  قهوه ای و خاکستری میباشد .برگ های این گیاه ریز و بصورت پر میباشد .
طبیعت زنیان در طب سنتی گرم می باشد. دانه های زنیان حاوی مقادیر بالای  نیاسین ،  تیامین، سدیم ، کلسیم، پتاسیم، فسفر، آهن، تیمول، اسید های چرب و فیبر است. از دانه های زنیان برای تهیه  چای و دمنوش زنیان ، عرق زنیان و همچنین روغن زنیان استفاده می شود از قدیم  زنیان به عنوان ادویه و نگهدارنده ی مواد غذایی ترشی جات،  پودر کاری،  بیسکویت و مواد خوراکی دیگر و صنایع صابون سازی و عطر سازی به کار می رود. 

 


 

بیماری نقرس


بیماری نقرس


  بیماری نقرس 
 بیماری نقرس نوعی آرتروز است  . آرتروز نقرسی به‌دلیل تجمع اسید اوریک در یک مفصل ایجاد می‌شود. علائم و نشانه‌های آرتروز نقرسی، ایجاد گره‌های زیرپوستی، مفاصل متورم، درد و داغی مفصل است.
نشانه های و علایم بیماری نقرس تقریبا شدید بوده و معمولا ناگهانی و در شب اتفاق می‌افتند.
نقرس  از بیماری‌های ورم مفاصل است که با درد همراه است و بر اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می‌آید.
از عوامل افزایش دهنده‌ی اسید اوریک، استفاده  زیاد مواد غذایی  میباشد که اسید آمینه‌ی  " پورین " آن زیاد است  .
اسید اوریک اضافی موجود در خون به شکل بلور های سوزنی  درداخل فضاهای خالی  مفاصل رسوب میکند و باعث تورم  ,قرمزی، گرم شدن، دردهای تسکین ناپذیری در مفاصل آو التهاب یک یا چند مفصل می‌شود که بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج ظاهر می‌شود.

کلسترول


کلسترول

کلسترول چیست ؟

آیا بدن به کلسترول نیاز دارد ؟ بدن کلسترول میسازد ؟ ارتباط کلسترول با بیماریها

کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی شکل است که در کبد و سایر سلول‌ها ساخته شده و در بعضی از غذاهای خاص مانند  لبنیات، تخم مرغ و گوشت یافت می‌شود.بدن برای عملکرد عادی و مناسب به میزان مناسبی کلسترول نیاز دارد .
همچنین می توان کلسترول را از طریق تغذیه نیز به دست آورد. اما از آنجایی که گیاهان کلسترول تولید نمی کنند برای دریافت کلسترول از طریق تغذیه حتما از فرآورده های گوشتی و لبنی استفاده کرد.
این نیاز مقدار محدودی بوده و اگر بیشتر از میزان مورد نیازتان دریافت کنید بدن در خطر انواع بیماریها  منجمله بیماری های قلبی قرار می‌گیرد.
کلسترول چند وظیفه ی اصلی دارد. اما درصد کلسترول موجود در بدن بسیار مهم است. 
کلسترول در تولید و ترشح هورمون های جنسی نقش دارد.
کلسترول در شکل گیری بافت های بدن نقش اساسی دارد.
همچنین به تولید صفرا در جگر کمک می کند.
و در شکل گیری بافت های بدن نقش اساسی دارد.
از نظر عموم مردم کلسترول دو نوع LDL و HDL میباشد یا کلسترول خوب یا بد ولی در  واقع این دو لیپوپروتئین هستند.
لیپوپروتئین ها ترکیباتی هستند که از چربی و پروتئین تشکیل شده اند و کلسترول را در خون به بخش های مختلف بدن انتقال می دهند. نوع  LDL لیپوپروتئینی است که به آن کلسترول بد می گویند. و  HDL را به عنوان کلسترول خوب می شناسند.
میزان زیاد LDL در خون باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود. این تنگ شدن رگها ی خونی باعث لخته شدن خون در رگ ها میشود. این اثرات در دراز مدت ممکن است باعث بروز سکته در افراد شود.
اما در عوض  HDL عملکرد سیستم گردش خون را بهبود می بخشد.و کلسترول بد را به سمت کبد بر میگرداند و در کبد تجزیه شده ودفع میشود و HDL از   بروز سکته و حمله ی قلبی جلوگیری میکند.


 

گیاه رازیانه


گیاه رازیانه

آشنایی با گیاه رازیانه ( بادیان ) fennel
   رازيانه گياهي است معطر ، علفي كه ارتفاع آن تا 2 متر مي رسد ساقه آن داراي شيارهاي هم دريف و موازي مي باشد برگهاي آن نازك و نخي مانند شوید است گلهاي رازيانه زرد و بصورت خوشه در انتهاي ساقه ظاهر مي شود .
رازيانه درمناطق مديترانه اي بخوبي رشد مي كند .و در  مناطق شمالي ایران در دامنه هاي كوههاي البرز بطور خورد مي رويد .  از نظر طب سنتی طبع  گرم و خشک دارد . و در تهیه غذا ها بسیار مناسب و معقول است . ريشه رازيانه گرمتر از بقيه قسمت هاي گياه است .
زمان جمع آوری این  گیاه در  ماههای مرداد تا آبان می‌باشد. شهد این  گیاه دارای خواص خلط آوری و ضد احتقان دستگاه تنفسی می‌باشد.
 

ویتامین ها


ویتامین ها

ویتامین ها در تهیه غذا ها و نقش آنها در بدن

 ویتامین‌ها در فرآیندهای بی‌شماری در بدن موثر هستند. پوست، ماهیچه‌ها، عصب و سیستم ایمنی ما همگی به ویتامین‌ها وابسته هستند. و همچنین  در تولید هورمون، آنزیم و سلول‌های خونی استفاده می‌شوند. حتی کمبود ویتامین ها به میران کم نیزمی‌تواند تاثیرات سوئی داشته باشد. به‌ طور مثال ، میتواند علاوه براحساس خستگی وکاهش تمرکز، احتمال ابتلا به سرماخوردگی را نیز افزایش دهد.

همان طور که یک موتور برای حرکت به سوخت کافی نیاز دارد، بدن انسان نیز برای عملکرد درست، به ویتامین نیاز دارد که باید روزانه تامین شود. هر نوع ویتامینی نیازهای خاصی از بدن را برطرف می کند. ویتامین های A،B،C،D،E،K،B1،B2،B3،B5،B6،B9 و B12 نقش ویژه ای در بدن دارد. در کل سوال های زیادی درباره ویتامین ها ازذهن ما میگذرد .

دسته بندی ویتامین ها از نظر ساختار

ویتامین‌های E ،D ،A و K محلول در چربی و سایر ویتامین‌ها، محلول در آب هستند. 

بخش بزرگی از ویتامین‌های B شامل B12 ،B6 ،B2 ،B1 و مواد دیگری نظیر نیاسین، بیوتین، اسید پانتوتنیک و اسید فولیک محلول در آب هستند. بدن ما، به شرطی می‌تواند از ویتامین‌های محلول در چربی استفاده کند که چربی مورد نیاز را در رژیم غذایی خود بگنجانیم. ویتامین‌ها، باید در رژیم غذایی روزانه ماگنجانده شود  تا از جذب کافی آنها در بدنمان مطمئن شویم .

همان‌طور که کمبود ویتامین عملکرد بدن را مختل می‌کند، مصرف بیش از حد ویتامین‌ها، به‌ خصوص ویتامین‌های محلول در چربی در بلند‌مدت، برای بدن،میتواند مضر باشد.

مصرف مکمل ها راه خوبی است برای مطمئن شدن از دریافت تمام مواد مغذی لازم، اما مصرف زیاد ویتامین ها و مواد کانی باعث مسمومیت می شود. مصرف زیاد ویتامین D ضعف و مشکلات قلبی به وجود می آورد. چون بدن ویتامین های محلول در چربی مانند K،A،D، E و آهن ذخیره می کند و مصرف زیاد آن باعث تراکم این ویتامین ها در اعضای بدن می شود که به کبد و کلیه آسیب می رساند. . مصرف زیاد ویتامین A باعث تهوع و استفراغ می شود و به کبد آسیب می رساند.

گوشت شتر مرغ


گوشت شتر مرغ

بهترين گوشت قرمزدر تهیه غذا ها کدام است 
گوشت شتر مرغ
افراد زيادي وجود دارند از غذاهاي گوشتي قرمز لذت مي برند.خبر خوبي براي کساني داريم که گوشت قرمز را دوست دارند و نمي خواهند از آن دوري کنند.گوشت شترمرغ از ديدگاه طب سنتي داراي مزاج گرم و خشک است ترکيب  روغن و سرکه به عنوان پاک کننده , خوش خوراک و نيکو مزاج کردن اين گوشت شناخته مي شوند.
گوشت شتر مرغ زير گروه ماکيان و مرغ هاست.بر خلاف گوشت بسياري از پرندگان ديگر که زير گروه ماکيان و مرغ ها هستند، و گوشت  روشن دارند گوشت شتر مرغ، قرمز است. اين گوشت به عنوان گوشت قرمز در نظر گرفته مي شود و به سرعت جايگزين گوشت گاو و ديگر گوشتهاي قرمز شده است.

معرفی گوشت بوقلمون و فواید و مضرات آن 


معرفی گوشت بوقلمون و فواید و مضرات آن 

بوقلمون برنز Bronze turkey به عنوان دسته‌ای از نژاد بوقلمون اهلی به شمار می‌رود. بوقلمون برنز در طی تاریخ آمریکایی‌ها به عنوان محبوب‌ترین نوع بوقلمون شناخته می‌شود. نژاد بوقلمون برنز بعدها به دو دسته مختلف تقسیم شد. این دو دسته، بوقلمون برنز سینه پهن و بوقلمون برنز استاندارد نام دارند. درباره تفاوت دو گونه بوقلمون برنز، یعنی برنز سینه پهن و برنز استاندارد سردرگمی‌های زیادی وجود دارد؛ اما در کل این دو نوع بوقلمون به بوقلمون برنز مشهور هستند. 

نسل و پیدایش این بوقلمون (برنز ) از ترکیب بوقلمون‌های اهلی از انگلستان و بوقلمون‌های وحشی هستند. نتیجه جفت‌گیری این دو گونه با یکدیگر به تولید بوقلمونی بزرگتر و تنومند‌تر از بوقلمون‌های اروپایی و اهلی‌تر از بوقلمون‌های وحشی منجر شد. 
تفاوت‌های بوقلمون برنز سینه پهن و برنز استاندارد
جدا از تفاوت در اندازه، پرهای بوقلمون برنز استاندارد، سبک‌تر و درخشان‌تر از بوقلمون برنز سینه پهن است. هر دو نژاد به رنگ قهوه‌ای که با سایه‌های برنزی درخشان شده است دیده می‌شوند. پرهای هر دو گونه نیز شباهت بسیاری به پرهای گونه بوقلمون وحشی دارد.
فواید و مضرات گوشت بوقلمون
بوقلمون پرنده‌ای از نژاد قرقاولان و بزرگ‌ترین و سنگین‌وزن‌ترین پرنده خانگی است. گوشت این پرنده حاوی هر دو نوع گوشت سفید و قرمز است. 65 درصد گوشت بوقلمون سفید و در ناحیه سینه و 35 درصد آن تیره و در ناحیه ران‌ها قرار دارد. هریك از این گوشت‌ها از نظر طعم و مزه در تهیه غذا باهم متفاوتند. گوشت سینه و بال‌ها سفید و لذیذ و از نظر مزه شبیه گوشت گوساله است و گوشت قرمز آن كه اغلب در ران‌ها یافت می‌شود، بسیار نرم و طعمی شبیه گوشت پرندگان شكاری را دارد.
افزایش حجم توده گوشت قسمت‌های سینه و ران نسبت به حجم استخوان و در نتیجه ضایعات كمتر نسبت به گوشت‌های مشابهدر تهیه غذاها ویژگی ...

از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×