اخبار

سلامتی ، بهداشت و مراقبتهای فردی


سلامتی ، بهداشت و مراقبتهای فردی

امروزه کسی در ضرورت مقدم بودن پیشگیری نسبت به درمان تردیدی ندارد ،زیرا وقتی بیماری عارض شد ، علاوه بر رنجی که به انسان تحمیل می کند ، رفع آن مستلزم هزینه های بسیاری نیز هست . بر خورداری از سلامت جسمی و  روانی یکی از حقوق مسلم فردی و اجتماعی است . جسم و روان سالم مردم یکی از زیر بناهای مهم پیشرفت جامعه را تشکیل میدهد . یکی از راه های سلامت جسم تهیه غذاها ی سالم در اصل تغذیه سالم است روح و روان سالم در جسم سالم میباشد . راه دیگر سلامتی بهداشت فردی است که در اینجا مورد توجه قرار گرفته است . 

جایگاه و ارزش غذایی تخم مرغ در سفره


جایگاه و ارزش غذایی تخم مرغ در سفره

تخم مرغ نه تنها یک وعده غذایی خوشمزه و کامل و همچنین عنصر جدایی ناپذیربرای تهیه غذاهای متفاوت و زیادی هست . بعلاوه سالهاست که تخم مرغ به عنوان یک منبع غذایی طبیعی و کامل مطرح میباشد . این ویژگی ، بعلت مواد مغذی استثنایی تخم مرغ است که دارای پروتئین با کیفیت بالا  (دارای تمام  9 آسید آمینه ضروری  ) و مقادیر قابل توجه ای از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است علاوه بر این کولین تخم مرغ صرف نظر از تاثیر قابل توجه بر روی عمکرد مغز و سیستم عصبی برای رشد و نمو جنین و کودک و همچنین تقویت حافظه ، بر روی سلامت قلب و عروق نیز موثر است . از آنجایی که تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروه  "ب " بویژه B 12 نیز هست و اهمیت عمده ای در روند تبدیل هموسیستئین به مولکول های بی خطر دارد . علیرغم تمام این شگفتی ها متاسفانه جایگاه تخم مرغ در سبد غذایی خانوارها به دلیل نا آگاهی از در خصوص کلسترول آن ، کاهش یافته است .  در تحقیقات پزشکی  که صورت گرفته تخم مرغ دارای تقریبا تمام ویتامین ها  بجز (ویتامین  C ) و مواد معدنی مورد نیاز انسان را دارا می باشد .

خواص شگفت انگیز میوه گل نسترن


خواص شگفت انگیز میوه گل نسترن

انسان خود باید مراقب سلامتی خود باشد و پرداختن به سلامتی صرفا کار شخصی هر کس است .هیچ فردی به اندازه خودش مراقب سلامتی اش نخواهد بود .حال می پرسید چگونه مراقب سلامتی خود باشیم ؟ جواب میدهیم به کمک بهداشت طبیعی  . بهداشت طبیعی چیست ؟ استفاده از خوراکیهای طبیعی ، حرکت های طبیعی مثل دویدن در فضای باز ، تغذیه سالم ، تهیه غذا با سبزیحات تازه ، استفاده از گیاهان دارویی طبیعی  و دمنوش ها ، میوه و آب میوه های طبیعی و .........

شناخت نمکهای مفید - نمکهای مضر


شناخت نمکهای مفید - نمکهای مضر

اخبار وسیعی درباره سرانه مصرف نمک و مضررات آن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر میشود که همگی باعث افزایش نگرانی از مصرف این ماده خوراکی میشود . اما آیا واقعا مصرف نمک مضر است ؟ یا در تهیه غذا ها باید تا حد امکان کمتر از نمک استفاده کرد ؟ در خصوص ضررهای نمک خوراکی برای بدن انسان، بسیار گفته شده است و پزشکان، قند و نمک موجود در غذا را مرگ سفید می نامند. ولی نمکهایی نیز هستند که بدون آن ها نمی توان زندگی کرد. واجب است این نمکها را بشناسیم.

خواص و ترکیبات بعضی از میوه های شفا بخش


خواص و ترکیبات بعضی از میوه های شفا بخش

همیشه استفاده از میوه ها در برنامه غذایی روزانه توصیه شده است . وجود آنتی اکسیدان در میوه ها ، انواع ویتامینها ، مواد آلی مفید و میکرو المنت ها ، آنها را تبدیل به یک ماده غذایی بسیار مفید در پیشگیری و درمان بیماریها کرده است . برای استفاده از میوه ها باید برنامه غذایی مناسبی را پیروی کرد تا از خواص مفید آنها بهترین استفاده را نمود . 

خواص عناب


خواص عناب

در طب سنتی از گیاهان و دانه های آنها برای  درمان بسیاری از بیماریها استفاده میشود . برای پیشگیری از بیماریها نیز از این گیاهان و دانه ها میتوان در دستور تهیه غذا ها ، دمنوش ها و تنقلات استفاده نمود . دمنوش آویشن ، اسطو خودوس ، گل گاوزبان و ...

از عناب میتوان به عنوان تنقلات در آجیلها ، هنگام نوشیدن دمنوش ها و چای در طول روز استفاده کرد . همچنین میتوان از میوه تازه آن استفاده کرد . 

عناب خواص بسیاری دارد که در این مقاله به بررسی خواص این میوه پر خاصیت خواهیم پرداخت .

تخم گشنیز خواص و مضررات


تخم گشنیز خواص و مضررات

با توجه به آگاهی مردم از عوارض دارو های شیمیایی ، توجه به درمانهای گیاهی و طب سنتی بیشتر شده است . همچنین استفاده از گیاهان و دارو های گیاهی در تهیه غذا ها به جهت پیشگیری از بیماریها نیز مورد توجه قرار گرفته است . د راین مقاله به معرفی یکی از گیاهان دارویی و خواص آن می پردازیم .

تخم گشنیز
خواص تخم گشنیر و فواید آن در طب سنتی شامل تسکین سر درد، درد دندان، درد عصب صورت، تقویت قلب ، بادشکن ، ضد نفخ، ضد میکروب، معطر، خلط آور، ضد درد ، خواب آور، آرامبخش، ضد چربی میباشد. تخم گشنیز برای  تصفیه خون موثر میباشد وبخور آن از بین برنده حساسیت های شدید و سینوزیت میباشد .
پودر تخم گشنیز به عنوان یک  ادویه  معطر در تهیه غذا بسیار مفید میباشد .

تفسیر بالینی برخی آزمایشات کاربردی شایع


تفسیر بالینی برخی آزمایشات کاربردی شایع

با رعایت تغذیه مناسب و استفاده از مواد غذایی مناسب در تهیه غذا ها میتوان از بروز اغلب بیماریها و نارسایی ها جلوگیری کرد . با گرفتن آزمایشهای دوره ای و چک آپ های منظم میتوان از شرایط بدن آگاه شد و با در نظر گرفتن  شرایط سنی و البته مشورت با پزشک ، برنامه غذایی مناسبی را انتخاب نموده تا از بروز بیماریها جلو گیری کنیم . 

در این مطلب روش خواندن آزمایش ها را توضیح خواهیم داد . این کار به شما کمک خواهد کرد تا با آگاهی از کمبود ها ، مواد غذایی مناسب را در تهیه غذا هایتان استفاده کرده و آنها را جبران کنید و بالعکس بعضی را از برنامه غذایی حذف کرده تا سطح سلامت خود را متعادل نگاه دارید . 

از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×