اخبار

زرد چوبه ، خواص و مضرات


زرد چوبه ، خواص و مضرات

میتوان گفت که در فرهنگ غذایی سنتی  ما ایرانیان ، فارق از شهر و استان ، زردچوبه در میان ادویه جات آشپزخانه ، یکی از ارکان پخت و پز است .  تقریبا" در اکثر خورش ها ، آش و بسیاری از غذا های محلی از زرد چوبه استفاده میشود . در یک تهیه غذا و یا کترینگ ، بالاترین آمار مصرف ادویه مربوط به زردچوبه است . به دلیل عطر خوشایند این ادویه ، معمولا" در تهیه و طبخ اکثر خورشها ، هنگام قرمه کردن گوشت ، از زرد چوبه برای رفع بوی زخم و تغییر رنگ گوشت استفاده میشود .
اما استفاده از زرد چوبه گذشته از خواص ادویه ای و رنگ آن ، مصرف دارویی نیز دارد .      

 

چگونه رژیم غذایی سالم داشته باشیم؟


چگونه رژیم غذایی سالم داشته باشیم؟

امروزه شاهد توجه خاص و روز افزون مردم به رژیم غذایی سالم هستیم.شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که با  توجه به اطلاعات وسیعی که در حوزه سلامت از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی در اختیار مردم قرار گرفته، چرا آمار ابتلا به بیماریهای نظیر کبد چرب، فشار خون، دیابت و غیره رو به رشد است؟
بدیهی است که تغییر سبک زندگی و سرعت این تغییر،  دلیل اصلی این مشکلات است. میزان تحرک افراد جامعه بنا به دلایل عدیده ای کاهش یافته است. میتوان از پیشرفته تر شدن ابزارهای ارتباطی، بالا رفتن سطح  رفاه اجتماعی و حضور تکنولوژی در تمام عرصه ها به عنوان دلایل کاهش تحرک انسانها نام برد.
به سادگی پی خواهیم برد که در نتیجه کاهش تحرک و تغییر سبک زندگی توجه به یک رژیم غذایی سالم  و ورزش روزانه مناسب میتواند بسیاری از مشکلات ما را مرتفع سازد. البته از نقش مواد غذایی سالم نمیتوان غافل بود. فارغ از اینکه شما چاق هستید یا لاغر همواره عدم استفاده از مواد غذایی حاوی چربی های اشباع توصیه میشود

تاریخچه کترینگ یا تهیه غذا


تاریخچه کترینگ یا تهیه غذا

تهیه و آماده سازی غذا و نوشیدینی برای پذیرایی و وقایع و مناسبتهای اجتماعی و یا تخصصی تعریف می شود که این خدمات میتواند در محل پذیرایی انجام شود و یا در محل دیگری انجام شود و به محل پذیرایی ارسال شود .

واژه "کترینگ"  اولین بار توسط تاجران دریایی ابداع شد که جزو اولین کسانی بودند که عوامل کترینگ ها را با کشتی میبردند تا در طول سفر از سایر افراد در کشتی پذیرایی کنند.

در بیست سال گذشته مردم ایران شاهد رشد روز افزون  صنفی به نام "تهیه غذا" یا همان "کترینگ" بودند  ، شاید اینطور پنداشته شود که این یک صنعت جدید باشد و به اقتضای شرایط جوامع مدرن قرن بیستم ایجاد شده باشد که البته چندان دور از منطق هم نیست ، ولی واقعیت این است که پیدایش" کترینگ" یا همان " تهیه غذا " ، به هزاره چهارم قبل از میلاد در چین بر میگردد

مصرف نمک خوب است یا بد


مصرف نمک خوب است یا بد

سالها است که در میان مردم ، در شبکه های اجتماعی ، در فیلمها و در مصاحبه های تخصصی در رسانه ها از مضرات و آسیبهای مصرف نمک شنیده ایم . شاید آنقدر در باب اطلاع رسانی مصرف نمک اقراق شده که متاسفانه مردم از خواص نمک غافل شدند . لزوم توجه مردم به جلوگیری از مصرف بیش  از اندازه نمک بسیار مهم است . مصرف زیاد نمک در روز مضررات فراوانی دارد که همه  از آنها اطلاع داریم . اما این موضوع نباید باعث شود که از خواص نمک غافل شد و دچار مشکلاتی از باب مصرف کم آن شد .

نمک خوراکی از سدیم و کلر ساخته شده ( کلرید سدیم ) و از مهم‌ترین املاحی است که در غذای  روزانه انسان‌ها به کار می‌رود. نمک خوراکی به شکل معدنی در ته‌نشین‌ها و رسوب‌ها همچین چین خوردگی‌ها وجود دارد که به شکل سنگ نمک استخراج می‌شود. همچنین در آب دریاها به مقدار فراوان موجود است که قابل برداشت نیز می‌باشد .

 

 

چربی‌های اشباع و غیر اشباع و تفاوت آنها


چربی‌های اشباع و غیر اشباع و تفاوت آنها

در بحث اصلاح عادات غذایی ، به نقش مهم تغذیه در ایجاد بیماریهای قلبی و عروقی و فشار خون و سایر بیماریهای پنهان و خطرناک اشاره کردیم . کارشناسان و محققین دریافته اند که ریشه پیدایش این عادات غلط غذایی در کودکی ماست . روغن  و نمک که هر دو متهمان ردیف اول غذاهای پر ضرر هستند ، سهم مهمی  را در ایجاد بیماری‌های ذکر شده  بازی می‌کنند. همه ما در رسانه های مختلف درباره اسیدهای چرب ترانس و مضرات آن که ناشی از مصرف روغن ها و غذا های چرب هستند ، شنیده ایم . اما اسید های چرب کدامند و چرا مضر هستند ؟ در پاسخ باید گفت همه اسیدهای چرب مضر نیستند . اسید های چرب به دودسته اشباع و غیراشباع تقسیم می شوند. خود اسیدهای چرب اشباع نشده نیز دارای ایزومرهای هندسی و مکانی متفاوتی هستند که به دو دسته ی سیس و ترانس تقسیم می شوند .
 

اهمیت مصرف غذاهای دریایی


اهمیت مصرف غذاهای دریایی

 بر کسی پوشیده نیست که بدن ما برای اینکه عملکرد درستی داشته باشد، روزانه نیاز به میزان قابل توجهی از مواد پروتیینی دارد . توجه به میزان مناسب مصرف پروتتین نیز بسیار قابل تامل است ، زیرا بدن ما برای رشد ، به اسیدهای آمینه که عنصر تشکیل ‌دهنده پروتئین هست ، نیاز داریم . اما این پروتیین از کجا و چطور باید تامین شود ، مسئله مهمی است . منابع تامین پروتیین در سبد غذایی معمول ما شامل ، گوشت قرمز ، گوشت سفید ، تخم مرغ ، بادام ، گردو ، جو ، لوبیا و ... هستند . ولی در میان گوشت ها متخصصان تغذیه توجه خاصی به مصرف گوشت سفید و بالاخص ، گوشت آبزیان دارند . در اینجا لازم دیدیم به برخی از خواص مصرف آبزیان اشاره کنیم . 
يكي از اقلام غذايي كه مي‌تواند در برگيرنده اكثر نيازهاي بدن باشد ماهي و به طور كلي آبزيان هستند . آبزیان به دلیل دارا بودن اسيدهاي چرب ارزشمندي بنام امگا ـ 3 به عنوان غذاي سلامتي معروف شده‌اند.
 

اصلاح عادات غذایی و پیشگیری از بیماریها


اصلاح عادات غذایی و پیشگیری از بیماریها

عدم توجه به اهمیت مسئله تغذیه و گاهی زیاده روی و وسواس درباره این موضوع ، باعث میشود  که دچار عادات غذایی اشتباه شده و سلامت خود را  به خطر بیاندازیم .
روشن است که عادات غلط غذایی میتواند منجر به ابتلا به انواع بیماریها شود و البته  با اصلاح این عادات و شیوه تغذیه می شود به نتایج خوبی در پیشگیری و یا در برخی موارد به درمان بیماریها  پرداخت .
با تغذیه ناسالم، سن بیماری های قلبی و عروقی....

دلایل استفاده کمتر از غذاهای کنسروی


دلایل استفاده کمتر از غذاهای کنسروی

وقتی صحبت از غذا های کنسروی به میان می آید ، غذاهایی مثل تن ماهی ، کنسرو لوبیا ، خورش های آماده و امثال اینها به ذهن خطور میکند . در واقع هر ماده غذایی که به صورت صنعتی در کارخانه فراوری و به صورت کنسرو بسته بندی میشود ، شامل غذای کنسروی میشود . 

دوباره بحث سرعت زندگی در عصر حاضر و تغییر سبک زندگی ، باعث شده که زندگی بدون مواد غذایی کارخانه ای تقریبا" غیر ممکن شود . با دقت در خرید مواد غذایی ،متوجه میشوید که استفاده از مواد غذایی کنسرو شده بسیار در سبک زندگی ما شایع شده . کالاهایی مثل رب گوجه ، نخود فرنگی ، ذرت و ... از این دست از این کالاها هستند .

 

از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×