طرز تهیه غذاهای سنتی

آش دوغ


آش دوغ

آش دوغ یک غذای سنتی بسیار خوشمزه و پرطرفدار است . اصالت این آش متعلق به نواحی شمال غرب و غرب ایران است ، اما بیشتر به نام اردبیلی ها این آش رامیشناسند . 

آش دوغ در شهر های اردبیل ، سرعین ، همدان ، قزوین ، شیراز ، کردستان و ارومیه هم مرسوم است . حتی اخیرا" در نواحی مختلف مازندران نیز این آش خوشمزه طبخ میشود . 

 تهیه غذا ی آش دوغ شهر به شهر متفاوت است . در اینجا چند روش طبخ آن را توضیح خواهم داد . 

 

طرز تهیه قلیه ماهی


طرز تهیه قلیه ماهی

در میان اقوام کشور عزیزمان غذاهای سنتی و خاص آن اقوام مرسوم است که با افزایش ارتباطات و مهاجرت به سایر شهر ها ، این غذا ها مشهور و بعضی بسیار مقبول و همه گیر شده . یکی از این غذاها قلیه ماهی است که مختص هموطنان عزیز جنوبی است که در اهواز ،خوزستان و سایر مناطق جنوبی کشور بسیار محبوب میباشد.
در تهیه غذا قلیه ماهی از ماهی تیغ گرفته و سبزیجات استفاده شده و به صورت خورش طبخ میشود . این غذا طرفداران زیادی دارد و بسیار خوشمزه است .

طرز تهیه کشک بادمجان


طرز تهیه کشک بادمجان

کشک بادمجان از آن دسته از غذاهای خوشمزه ای است که طرفداران بسیاری دارد . تهیه این غذا به روشهای مختلف وجود دارد . با مد شدن مدل فینگر فود غذا ها ، میتوان در تهیه غذا مجالس و میهمانیها  ، کشک بادنجان را به صورت فینگر فود تهیه کرد و در سینی های اردور تزیین کرد . در کترینگ های شرکتی ، میتوان این غذا را به صورت ساندویچ شده و یا به صورت پرسی سرو کرد . 

برای تهیه کشک بادمجان روشهای متعددی به کار گرفته میشود  که بر اساس سلیقه آشپز متغییر میباشد . اینکه بادمجان این غذا سرخ شده باشد ، کبابی باشد و یا اینکه به روش های کم روغن و یا بی روغن طبخ شود بستگی به شما و شرایط جسمی شما دارد . در این مقاله طرز تهیه کشک بادنجان و نکات مربوط به آن را توضیح خواهم داد .

 

طرز تهیه خورش قورمه سبزی


طرز تهیه خورش قورمه سبزی

قورمه سبزی یکی از محبوب ترین غذای ایرانی است . تقریبا تمام اقوام ایرانی در همه جای ایران این غذا را میپزند . روش پخت این غذا در شهر های مختلف متفاوت است . در بعضی از شهر ها نوع سبزی متفاوت است ، در بعضی از گوشت مرغ به جای گوشت قرمز استفاده میشود و در بعضی شهر ها میزان سرخ کردن سبزی متفاوت است . در این مقاله به آموزش رایج ترین نوع این خورش میپردازیم .

ترکیب سبزی این خورش به این صورت است :

طرز تهیه ته چین مرغ


طرز تهیه ته چین مرغ

رعایت یک سری از نکات در تهیه غذا های ایرانی ، باعث رنگارنگ شدن سفره غذا میشود . یکی از این نکات ، ته دیگ چلو است . ته دیگ آنقدر پر طرفدار و خوشمزه است که طرفداران ته دیگ دست به خلق ته چین زدند . ابتدا مواد ته چین را در ته دیگ استفاده کردند ، اما باز هم ارضا نشد و تصمیم به خلق غذایی گرفتند که همان غذای ته چین است . البته خود من یکی از همان طرفداران ته چین هستم ، ولی از خالقین آن نیستم . تاریخچه ته چین را در این لینک میتوانید مطالعه کنید  . ته چین را  با خیلی چیز ها میشود پخت ، اما رایج ترین این ته چین ها ، ته چین مرغ و گوشت است . در این مطلب به شرح طرز تهیه ته چین مرغ خواهم پرداخت و در مطالب بعدی مدل های دیگر را توضیح خواهم داد .

طرز تهیه خورش قیمه


طرز تهیه خورش قیمه

بی شک یکی از پر طرفدار ترین غذا ها در بین ایرانیان ، خورش قیمه است . طعم این خورش و عطر ادویه جات آن ، آنقدر در بین ایرانیان محبوب است که در اکثر مراسمات مذهبی و نظری ها از این غذا استفاده میکنند . 

انتخاب ادویه جات و رعایت یک سری از نکات در فرآیند تهیه این غذا ، رمز خوشمزه شدن آن است . در این مطلب سعی خواهم کرد که یک روش عملی و ساده را جهت تهیه و طبخ این غذا توضیح دهم . 

برای تهیه خورش ها ، استفاده از گوشت گوسفندی تازه ، اولین رمز خوشمزه شدن آن ها است . و بعد ، استفاده به جا از ادویه جات مناسب جهت تهیه آن غذا است .

مواد لازم:

 

طرز تهیه آبگوشت یا دیزی سنتی


طرز تهیه آبگوشت یا دیزی سنتی

آبگوشت غذایی ساده ، لذیذ ، کامل و پر طرفدار است . دیزی  تقریبا در تمام نقاط کشور ایران و حتی در میان اعراب تهیه و طبخ میشود . تهیه این غذا باید سر حوصله و آرام ، آرام صورت بگیرد . در روزگاران قدیم غذا های پختنی ، مثل آبگوشت ، در ظروف سنگی تهیه میشد و بعد ها در ظروف سفالی . اصلی ترین مواد اولیه تهیه این غذا ، گوشت گوسفندی تازه است . هرجا که ایرانیان به این گوشت دسترسی پیدا میکردند، یا کباب می پختند و یا آبگوشت . کباب غذایی سریع و سهل الوصول است ، اما پختن آبگوشت زمان بر . 

میتوان اینطور عمل کرد که هر قسمت از گوشت گوسفند مناسب کاری است ، به عنوان مثال گوشت راسته برای تهیه کباب چنجه ، برگ ، شیشلیک و .. مناسب است و گردن برای چلو گوشت و ران برای خورش و ... 

برای آبگوشت باید از گوشت چرب گوسفندی استفاده کرد . دنبالچه ، قلوه گاه ، سر سینه با قسمتی از سر دست میتواند گزینه خوبی برای تهیه این غذایی لذیذ ایرانی باشد . 

طرز تهیه کوفته تبریزی


طرز تهیه کوفته تبریزی

بعضی از غذاهای سنتی که سابق بر این در میان اقوام و در شهرهای مربوط به آنها رواج داشته ، این روزها با گسترش ارتباطات و نشر فرهنگ های اقوام ، در میان سایر مردم و شهرها علاقمندان زیادی پیدا کرده اند . به عنوان مثال میرزاقاسمی یک غذای سنتی گیلانی است ، اما سایر مردم به این غذا علاقه مند شده اند تا جایی که در منوی اکثر رستورانهای و تهیه غذا های تهران و حتی سایر شهرستانها هم دیده میشود . 

کوفته ، یکی از این غذاهای سنتی است که محبوبیت آن باعث شده که حتی سایر شهرها و اقوام مدل خاص خود را هم تهیه کرده اند . همدان ، نوع مخصوص خود را دارد ، تبریز هم همینطور ، که البته محبوب تر م هست ، و ... سایر اقوام . البته کوفته انواع مختلفی دارد ، اما منظور ما در این مقاله ، کوفته تبریزی و انواع مشابه آن است .

در این جا طرز تهیه کوفته تبریزی را به تفصیل توضیح خواهیم داد و تفاوت آن با سایر مدل ها را هم قید خواهیم کرد .

 

از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×