نکات مهم در تهیه غذا و آماده سازی مواد غذایی

نکات مهم در تهیه غذا و آماده سازی مواد غذایی

نکات مهم در تهیه غذا و آماده سازی مواد غذایی


برای اینکه غذاهای با کیفیت و سالمی تهیه کنیم ، اصول و نکات مهمی را باید در نظر بگیریم . مهمترین اصل تهیه غذا ها ، رعاین اصول بهداشتی و نحوه آماده سازی مواد اولیه بر اساس اصول بهداشتی است . 

همانطور که در مطالب قبلی به آن اشاره کردیم ، برای طبخ و تهیه غذا ، شناخت خواص مواد اولیه غذایی و آشنایی با حساسیت ها ، سازگاری آنها با سایر مواد غذایی و مواردی از این دست ، بسیار حائض اهمیت است . با عنایت به این اصل مهم موارد ذیل تعریف میشود :

1. یخ زدایی یا دیفراست مواد غذایی 

برای یخ زدایی مواد غذایی این نکته را در نظر داشته باشید که بهترین روش ، یخ زدایی در یخچال و به صورت تدریجی است . اگر این کار در بیرون از یخچال انجام شود ، امکان رشد باکتری ها در آن بیشتر شده و باعث فساد زود رس مواد میشود .

به عنوان مثال این فساد در ماهی و مرغ بسیار بالاست و در یخ زدایی این مواد بسیار باید دقت کرد . 

غوطه ور کردن گوشت و مرغ در آب ، بدون اینکه در نایلون باشد ، گذشته از اینکه باعث فساد زود رس آنها میشود ، از کیفیت آنها کاسته و طعم و مزه آنها را خراب خواهد کرد .

2. نحوه نگهداری غذاهای اضافی

در مورد نگهداری غذاهای اضافی بسیار باید دقت کرد . تا حد امکان باید طوری غذا پخت که تمام آن مصرف شود . اما با توجه به شرایط امروز جامعه و تغییر سبک زندگی ، معمولا پیش می آید که غذای اضافی برای مصرف نگهداری میشود .

برای نگهداری غذا ها و اصول مربوط به آنها نکات فراوانی وجود دارد که در اینجا در مورد آن توضیح داده شده . 

3. نگهداری مواد نیم پز

دوباره همین تغییر سبک زندگی و ضیغ وقت برای پخت و پز ، باعث شده که گاهی بخواهیم مواد غذایی را به صورت نیمه پخته نگهداری کنیم . لازمه بدونید که این کار علاوه بر افت کیفیت مواد اولیه و از بین رفتن خواص مواد غذایی ، به شدت غیر بهداشتی است . 

 

4. استفاده از رنگهای مصنوعی در غذاها 

استفاده از رنگهای خوراکی در کلیه محصولات غذایی ، بجز صنعتی و کارخانه ای ، غیر مجاز است . از این رو مصرف هر چه کمتر محصولات غذایی صنعتی و کارخانه ای که حاوی رنگ وافزودنی های مجاز است ، توصیه میشود .

مصرف رنگ های خوراکی معمولا در درازمدت باعث بروز مشکلات مختلف خواهد شد و به ندرت شاهد آن خواهید بود که بلافاصله پس از مصرف، مضرات استفاده از این مواد بروز کند. . مطالب مرتبط با رنگهای خوراکی را اینجا بخوانید .


 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×