آموزش انواع دسر و شیرینی

طرز تهیه قطاب


طرز تهیه قطاب

تهیه غذا ها و شیرینی های محلی در خانه میتواند بسیار جذاب باشد و در برنامه غذایی خانواده ایجاد تنوع کند . شاید خیلی ها به صورت معمول اقدام به تهیه غذا های محلی بکنند اما کمتر به شیرینی پزی و علی الخصوص تهیه شیرینی محلی بپردازند . بعضی تمایل دارند که شیرینی های پذیرایی شب عید و میهمانیها را خودشان تهیه کنند . این کار از چند جهت بسیار خوب است . یکی اینکه شیرینیهای خانگی بسیار سلامت هستند و عاری از هر گونه اسانس ، رنگ و مواد نگهدارنده . از طرف دیگر طبخ شیرینی خانگی بیانگر ذوق و سلیقه خانم خانه است و برای میهمانان و اعضای خانواده و حتی خود خانم خانه بسیار لذت بخش است . همچنین صرفه اقتصادی را نیز به همراه دارد . در بعضی از شهرستان ها مرسوم است که در ایام نوروز خانم های خانواده با هم جمع شده و انواع شیرینی های محلی را به اندازه چند خانواده طبخ کرده و با هم تقسیم میکنند . 

یکی دیگر از شرینی های محبوب و مشهور محلی ایران " قطاب " است . این شیرینی بسیار خوشمزه به نام  یزدی ها مشهور شده اما این شیرینی اصالت کرمانی هم دارد . این شیرینی به صورت مغز دار تهیه میشود ، به این صورت که مخلوطی از مغز بادام با پودر قند و هل تهیه شده و در آن استفاده میشود . در کرمان از مغز پسته و گردو هم در آن استفاده میشود .

در ادامه این مقاله طرز تهیه قطاب را آموزش خواهیم داد :

مواد لازم 
زرده تخم مرغ 2 عدد

 

حلوا آرد برنج یا تر حلوا


حلوا آرد برنج یا تر حلوا

اینکه غذاها و شیرینی های محلی کشورمان معمولا"  بسیار خوشمزه و سلامت هستند ، غیر قابل انکار است . هر گوشه ای از کشور عزیزمان که سفر کنید و از این غذا ها و شیرینی ها ، که مختص هر منطقه هستند ، استفاده کنید ، بر درستی این ادعا صحه خواهید گذاشت . بعضی از شیرینی ها مثل گز اصفحان ، باقلوا  یزدی ، سوهان قم ، پشمک و نوقا تبریزی به قدری مشهور شده اند که تقریبا" جهانی شده اند و هر توریستی که به این شهرها سفر میکند حتما" از این شیرینی ها برای سوغاتی میخرد . خیلی ها هم علاقمند هستند تا  طرز تهیه غذا ها و شیرینی های این شهر ها یاد بگیرند تا بتوانند هر زمان که بخواهند برای خانواده طبخ کنند و از خوردن آنها لذت ببرند .

بعضی از غذا ها و شیرینی ها هم مناسبتی تهیه میشوند  . به عنوان مثال آش رشته ، حلیم و زولبیا و بامیه همیشه طبخ میشود ، اما بیشتر در ایام ماه مبارک رمضان مرسوم است . 

در شهر تبریز و شیراز هم نوعی حلوا طبخ میشود که بسیار شهرت پیدا کرده و در میان سایر شهر ها هم پرمخاطب است . حلوای آرد برنج  یا همان تر حلوا در ایام ماه رمضان بسیار مرسوم است و میتوان گفت که زینت سفره های افطاری است . ترحلوا از آرد برنج تهیه می شود . به همین دلیل این حلوا حالت ژله ای دارد  . برای تزیین ترحلوا از پودر پسته و خلال پسته استفاده می شود و در ترکیبات آن از گلاب و زعفران حتما باید استفاده شود تا حلوای خوش طعم و عطری داشته باشید.

در ادامه این مقاله طرز تهیه تر حلوا را آموزش خواهیم داد .

طرز تهیه باقلوا


طرز تهیه باقلوا

باقلوا یک شیرینی سنتی و دوست داشتنی است . کمتر کسی ممکن است که این نوع شیرینی را دوست نداشته باشد . این شیرینی سنتی آسیایی آنقدر همه گیر شده که به سختی میتوان گفت که مبدع آن چه کسانی بوده اند و مربوط به کدام اقوام است ، اما اکثر کشورهای آسیایی از جمله ایران ، ترکیه ، قفقاز و برخی کشورهای آسیای میانه و کشورهای عربی این شیرینی لذیذ  را به روشهای مرسوم خود درست میکنند . 

حتی در ایران هم انواع مختلفی از این شیرینی درست میشود . یزدی ها باقلوای مخصوص خود رابسیار لذیذ درست میکنند ، تبریزها و گیلانیها هم روش خاص خود را دارند . اخیرا" باقلوای استانبولی هم در ایران خواهان زیادی پیدا کرده و به وفور تولید و مصرف میشود .

در این مقاله طرز تهیه باقلوا را آموزش خواهیم داد و نکات مربوط به تهیه یک باقلوای خوشمزه و لذیذ را توضیح خواهیم داد .

مواد لازم: 
بادام پوست گرفته چرخ کرده          500  گرم
پودر قند                                       500  گرم
 

 

از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×