طرز تهیه باقلوا

طرز تهیه باقلوا و نکاتی که در تهیه این شیرینی محبوب و خوشمزه در این مقاله توضیح داده شده

طرز تهیه باقلوا


باقلوا یک شیرینی سنتی و دوست داشتنی است . کمتر کسی ممکن است که این نوع شیرینی را دوست نداشته باشد . این شیرینی سنتی آسیایی آنقدر همه گیر شده که به سختی میتوان گفت که مبدع آن چه کسانی بوده اند و مربوط به کدام اقوام است ، اما اکثر کشورهای آسیایی از جمله ایران ، ترکیه ، قفقاز و برخی کشورهای آسیای میانه و کشورهای عربی این شیرینی لذیذ  را به روشهای مرسوم خود درست میکنند . 

حتی در ایران هم انواع مختلفی از این شیرینی درست میشود . یزدی ها باقلوای مخصوص خود رابسیار لذیذ درست میکنند ، تبریزها و گیلانیها هم روش خاص خود را دارند . اخیرا" باقلوای استانبولی هم در ایران خواهان زیادی پیدا کرده و به وفور تولید و مصرف میشود .

در این مقاله طرز تهیه باقلوا را آموزش خواهیم داد و نکات مربوط به تهیه یک باقلوای خوشمزه و لذیذ را توضیح خواهیم داد .

مواد لازم: 
بادام پوست گرفته چرخ کرده          500  گرم
پودر قند                                       500  گرم
هل کوبیده نرم                              1 قاشق مرباخوری

مواد لازم برای لواش باقلوا  
زرده تخم مرغ                    دو عدد
شیر                                  یک استکان
روغن آبکرده               ۲ قاشق سوپخوری
آرد                          به مقداری که خمیر به دست نچسبد 
بکینگ پودر                نصف قاشق مرباخوری         
مواد لازم برای شربت باقلوا ؛
شکر                              ۵۰۰ گرم
 گلاب                           نصف پیمانه
آب                          5/1 پیمانه 
آبلیمو                       1 قاشق مربا خوری
طرز تهیه  :  شیر ، بکینگ پودر ، روغن و زرده تخم مرغ را مخلوط می کنیم و آرد را کم کم به آنها می افزاییم و مرتب به هم می زنیم تا همه مواد خمیر گردد و به دست نچسبد و زیاد هم سفت نشود پس از مالش دادن خمیر ، دو سه ساعت آن را در کیسه نایلون نگه می داریم. بادام ، پودر قند و هل کوبیده را نیز مخلوط می کنیم روی میز مقداری آرد می پاشیم. ابتدا خمیر را با دست روی میز پهن کرده و سطح آن را یک دست و نازک می کنیم و با چوب آن را مانند نان لواش باز می کنیم. سپس کف سینی را چرب کرده ، خمیر را روی آن می گسترانیم به طوری که تمامی سطح سینی را بپوشاند ، چند قطره گلاب نیز روی آن می پاشیم. با نوک کارد امتحان می کنیم که قطر خمیر در همه جای سینی یکسان باشد ، بعد یک لایه خمیر دیگر روی خمیر اول پهن می کنیم و سطح آن را با مخلوط شیر و زرده تخم مرغ طلایی می کنیم و آن را بریده و مقداری روغن گرم کرده روی آنها می ریزیم و در فر با درجه متوسط گذاشته تا به مدت سه ربع ساعت پخته و سطح آن طلایی گردد. بعد سینی را بیرون آورده پس از کمی سرد شدن ، شربت را روی آن  می ریزیم. که البته بهتر است ریختن شربت روی باقلوا یک دفعه صورت نگیرد و این کار را به دفعات انجام دهیم تا باقلوا خمیر نشود.
طرز تهیه شربت باقلوا : شکر را با آب مخلوط می کنیم و روی آتش می گذاریم تا جوش بیاید و کمی غلیظ شود آنگاه گلاب و یک قاشق مرباخوری آبلیمو را در آن می ریزیم ، چند جوش که زد از صافی رد می کنیم. و اگر باقلوا مدتی بماند و خشک شود ، کمی شربت رقیق و گرم روی باقلوا می ریزیم. تذکر: فر را قبلا گرم کنید ، سینی را روی پنجره وسط فر قرار دهید ؛ سینی را چرب کنید برای ایام عید بهتر است ، بادام را قبلا در گل یاس خوابانده باشید.

 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×