حلوا آرد برنج یا تر حلوا

معرفی تر حلوا یا همان حلوای آرد برنج و آموزش طرز تهیه این حلوای سنتی و خوشمزه که در این مقاله به آن ها پرداخته شده است

حلوا آرد برنج یا تر حلوا


اینکه غذاها و شیرینی های محلی کشورمان معمولا"  بسیار خوشمزه و سلامت هستند ، غیر قابل انکار است . هر گوشه ای از کشور عزیزمان که سفر کنید و از این غذا ها و شیرینی ها ، که مختص هر منطقه هستند ، استفاده کنید ، بر درستی این ادعا صحه خواهید گذاشت . بعضی از شیرینی ها مثل گز اصفحان ، باقلوا  یزدی ، سوهان قم ، پشمک و نوقا تبریزی به قدری مشهور شده اند که تقریبا" جهانی شده اند و هر توریستی که به این شهرها سفر میکند حتما" از این شیرینی ها برای سوغاتی میخرد . خیلی ها هم علاقمند هستند تا  طرز تهیه غذا ها و شیرینی های این شهر ها یاد بگیرند تا بتوانند هر زمان که بخواهند برای خانواده طبخ کنند و از خوردن آنها لذت ببرند .

بعضی از غذا ها و شیرینی ها هم مناسبتی تهیه میشوند  . به عنوان مثال آش رشته ، حلیم و زولبیا و بامیه همیشه طبخ میشود ، اما بیشتر در ایام ماه مبارک رمضان مرسوم است . 

در شهر تبریز و شیراز هم نوعی حلوا طبخ میشود که بسیار شهرت پیدا کرده و در میان سایر شهر ها هم پرمخاطب است . حلوای آرد برنج  یا همان تر حلوا در ایام ماه رمضان بسیار مرسوم است و میتوان گفت که زینت سفره های افطاری است . ترحلوا از آرد برنج تهیه می شود . به همین دلیل این حلوا حالت ژله ای دارد  . برای تزیین ترحلوا از پودر پسته و خلال پسته استفاده می شود و در ترکیبات آن از گلاب و زعفران حتما باید استفاده شود تا حلوای خوش طعم و عطری داشته باشید.

در ادامه این مقاله طرز تهیه تر حلوا را آموزش خواهیم داد :

حلوای آرد برنج (ترحلوا) 
مواد لازم :
 آرد برنج يك ليوان - روغن ۴ قاشق غذاخوری - شکر یك ليوان - گلاب خوب يك استكان - زعفران بمقدار لازم
طرز تهیه

شکر را با يك ليوان آبجوش حل می کنیم آنگاه گلاب و زعفران سائیده را در شربت می ریزیم، آماده می گذاریم سپس روغن را داغ کرده آرد برنج را الك نموده در روغن میریزیم و با حرارت ملایم مدام بهم زده تا آرد سرخ شود و نسوزد و وقتی بوی آرد بلند شد و رنگش تغییر کرد آنرا کنار گذاشته تا کمی سرد شود و بعد شربت را در آن میریزیم و خوب بهم می زنیم تا شربت کاملا جذب حلوا شود و حلوا روغن بیاندازد. در صورتیکه مایه کمی شل بود یکی دو دقيقه حلوا را روی آتش می گذاریم (بعد از ریختن شربت، حلوارا نباید زیاد روی آتش گذاشت زیرا شربت آن می سوزد و حلوا زیاد خشك و سفت می شود. بعد حلوارا دردیس می ریزیم و در صورت تمایل کمی خلال پسته و بادام روی آن می چینیم .

روش دوم 

این ترحلوا  به دو رنگ سفید و زعفرانی درست شده و به صورت  لوزی لوزی بریده می‌شود . برای دکور هم پس از برش به شکل  یکی سفید و یکی زرد کنار هم چیده می‌شود . برای درست کردن این ترحلوا به مواد ذیل احتیاج داریم : 

نشاسته یک پیمانه
آرد برنج یک دوم پیمانه
شیر ۶ پیمانه
آب ۴ پیمانه
گلاب یک پیمانه
شکر ۳ پیمانه
زعفران به میزان لازم
انواع مغز برای تزئین

 

طرز تهیه:

نشاسته را با آب مخلوط می‌کنیم تا حل بشه. آرد برنج را با شیر مخلوط می‌کنیم هر دو مخلوط را روی هم ریخته و از صافی رد می‌کنیم.

بهتراست که در ظروف نچسب این غذا پخته شود که به دیواره ها نچسبیده و نسوزد .

باید خامی آرد برنج کاملا گرفته شود ، پس محلول را با حررت ملایم در ظرف هم بزنید تا بوی خامی آن گرفته شود . اگر حرارت را زیاد کنید به این خیال که زودتر غلیظ شود اصلا به طعمی که باید نمی‌رسید اگر قرار بود که زود غلیظ شود اینقدر شیر و آب به آن اضافه نمیکردیم .

وقتی که مخلوط ما مقداری غلظت پیدا کرد شکر و گلاب را به آن اضافه می‌کنیم و به هم زدن ادامه میدهیم تا وقتی که کاملا غلیظ شود .

غلظت آن  باید به این شکل باشد  که  نه زیاد شل و نه زیاد سفت باشد ، یعنی وقتی که آن را هم میزنید رد حرکت قاشق روی آن بماند .

حلوا را از روی حرارت برداشته و مواد را نصف می‌کنیم  . سپس نصف را سفید و نصف دیگر را با زعفران کاملا غلیظ مخلوط میکنیم تا زعفرانی شود . دقت کنید که اگر زعفران رقیق باشد حلوا آب میاندازد .

حلوا را داخل یک سینی لبه بلند می ریزیم . میتوان حلوا را دو رنگ ریخت تا پس از برش دو رنگ در بیاید . سپس اجازه دهید تا خنک شده و ببندد .

ابتدا با یک چاقو دور ترحلوا را از ظرف جدا می‌کنیم و برش می‌زنیم . سپس حلوا را به صورت لوزی برش زده و در ظرفی تزیین میکنیم .


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×