آسیب های استفاده از رنگ خوراکی برای تهیه غذا و شیرینی

مضرات استفاده از رنگ خوراکی در تهیه غذا و شیرینی جات

آسیب های استفاده از رنگ خوراکی برای تهیه غذا و شیرینی


با نگاهی به محصولات غذایی خوش آب و رنگ در فروشگاه ها و کمی دقت در مواد تشکیل دهنده این محصولات ، متوجه خواهید شد که در اغلب آنها از رنگ (مجاز ) خوراکی استفاده شده ابتدا این سوال پیش می آید که ، رنگ مجاز و غیر مجاز چیست ؟ و تفاوت آنها چیست ؟

میتوان رنگ‌های خوراکی به دو دسته مجاز و غیرمجاز تقسیم کرد . رنگ‌های مجاز اغلب در کارخانه‌ جات خارجی تولید می‌شوند و به صورت مجاز به کشور وارد می‌شوند؛ این نوع از رنگ‌ها دارای مجوز از سازمان‌هایی معتبر در کشور خود هستند  . مهمترین نکته در استفاده از آنها این است که باید میزان مصرف آنها رعایت شود و بیشتر از حد مجاز در محصولات و مواد غذایی استفاده نشوند. بنا براین ، هر جایی که از این مواد در تهیه محصولات غذایی استفاده میکند ، باید مجهز به آزمایشگاه برای اندازه گیری دقیق باشد .معمولا کارخانه‌هایی با وارد کردن این رنگ‌ها در محصولاتی چون شکلات‌ها و آب‌نبات‌ها و ...از آنها استفاده میکنند .

اما نوع دیگری از رنگها هم در بازار موجود است . این رنگ‌های غیرمجاز برای مصرف غذایی نیستند و برای استفاده در کارخانه‌های مختلفی مانند نساجی، صنایع رنگ‌سازی و حتی رنگ‌رزی در فرش‌ها استفاده می‌شوند، دست به دست به فروشنده‌ها و شیرینی‌پزی‌ها می‌رسند و به صورت غیرمجاز در خوراکی‌ها استفاده می‌شوند. بعضی از مردم هم بی‌خبر از مضرات و غیربهداشتی بودن آنها و صرفا" با اعتماد به فروشندگان ، رنگ‌هایی را که ناخالصی‌های زیادی دارند و بسیار برای سلامت انسان مضر هستند به سفره خانواده خود راه می‌دهند . 

بنا براین به سادگی میتوان نتیجه گرفت که استفاده از این رنگها برای تهیه غذا ها و شیرینی جات در اصناف مثل رستوران ها ، کترینگ غذا ، تهیه غذا و ... غیر مجاز است . به تعبییری دیگر ، رنگ مجاز هم میتواند غیر مجاز باشد . 

البته استفاده از رنگهای خوراکی ، خواه مجاز و غیر مجاز ، مضرات زیادی به همراه دارد . متخصصان تغذیه بر این باورند  که رنگ‌های غیرمجاز در مسیر عبور خود از کبد، صفرا و کلیه‌ها عبور می‌کنند و باعث بروز بیماری‌هایی می‌شوند. با یک ‌بار استفاده از پودرهای خوش ‌آب و رنگ‌ نباید بلافاصله منتظر ظاهر شدن علائم باشید. رنگ‌های غیرمجاز آرام آرام روی ارگان‌های بدن شما اثر می‌گذارند و در درازمدت باعث بروز سرطان صفرا و کبد می‌شوند و نارسایی‌هایی را در کلیه‌ها به وجود می‌آورند . 

رنگ‌های مجاز که توسط غذا ها و داروها و با دوز معین مصرف می‌شوند، بی‌ضرر و آزمایش شده هستند ، اما مقداری از این رنگ‌ها به صورت غیرمجاز و به صورت زیرزمینی تولید می‌شوند که آسیب‌هایی را به بدن وارد می‌کنند. استفاده از مواد غذایی غیر‌خوراکی مشکلاتی را در کودکان ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این رنگ‌ها باعث بروز بیش‌فعالی یا ADHD در کودکان‌شان می‌شوند. ممکن است یکی از علل بالا رفتن این بیماری در کودکان خوردن رنگ‌های شیمیایی غیر خوراکی در انواع غذاها ، تنقلات ، دسرها و شیرینی جات باشد .


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×