خواص و مضررات انواع ادویه جات

خواص و مضررات استفاده از ادویه جات در تهیه غذا ها و آگاهی درباره برخی از ادویه های معمول

خواص و مضررات انواع ادویه جات


در این مقاله سعی شده تا به صورت خلاصه و موجز خواص و مضررات بسیاری از ادویه های معمول که در تهیه غذا ها از آنها استفاده میکنیم را توضیح دهیم . همانطور که میدانید  ادویه ها گذشته از طهم و عطری دارند خواص فراوانی نیز دارند ، به طوریکه در  طب سنتی از آنها برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده میشود . اما سوء مصرف و استفاده  نابجا از ادویه جات در تهیه غذا ها میتواند مشکلاتی ایجاد کند .

نمک
این چاشنی دارای ریشه معدنی است و در زندگی جایگاه خاصی دارد.
خواص:
دارای خاصیت اشتها آور، ضد سودا، ضد بلغم، ضد عفونی کننده و افزایش دهنده ترشحات بزاق است.| همچنین از آن در مواردی مانند گلو درد، سو هاضمه، خونریزی لثه ها، استفراغ، نقرس تسکین درد دندان نیز استفاده می شود.
 مضرات: اشخاصی که مبتلا به سنگ کیسه ی صفرا، اسید اوریک، چربی خون، فشار خون، ورم پروستات، قند خون و بیماریهای قلب و کلیوی هستند باید در مصرف نمک احتیاط کنند. زیاده روی در مصرف نمک به مقادیر زیاد بدون تردید زیان آور است.
زردچوبه
خواص: این ادویه دارای خاصیت زیاد کنندهی ادرار، محرک، ضد نفخ، تصفیه کننده ی خون، التیام دهنده ی زخم و ضد عفونی کننده است. همچنین از آن در مواردی مانند سرطان معده، یرقان، احتقان كبد، تقویت و ناراحتی های کیسه صفرا نیز استفاده می کنند. این ادویه برای تقویت بینایی و تقویت طحال نیز مفید است.
مضرات: زیاده روی و مصرف بی رویه زرد چوبه موجب تلخی دهان و خارش پوستی می شود.


پودر لیمو امانی
دارای خاصیت اشتها آور، صفرا برودافع انگل است همچنین از آن در مواردی خواص مانند کلسترول خون، تصلب شرایین سو هاضمه ,سرفه و میگرن استفاده می کنند. پودر لیمو امانی برای تقویت قلب و تقویت لثه ها نیز مفید و موثر است. مضرات: زیاده روی و مصرف بی رویه لیمو امانی موجب ترش کردن معده و اختلالات قوای جنسی می شود.

زرشک)
خواص: زرشک نیز دارای خاصیت آنتی بیوتیکی است و از رشد میکروب ها در بدن به اخوبی جلوگیری می کند. زرشک تصفیه کننده خون، دافع صفرا و کلسترول مضر
خون، ضد عطش، ضد فشار خون می باشد . مصرف زرشک برای اشخاصی که به ناراحتی هایی مانند قند خون، چربی و تشنگی، سنگ کیسه صفرا سرطان روده یرقان مبتلا هستند اثر بخش است
مضرات: مصرف ریشه درخت زرشک برای خانم های باردار مضر است. افراط در خوردن زرشک موجب نفخ معده و ایجاد یبوست می شود.
دارچین
خواص دارچین نیرو بخش و کمک کننده ی خوبی برای گوارش غذاست. دارچین یک محرک عمومی است که جریان خون را تسریع و تنفس را تحریک می کند و موجب افزایش اغلب ترشحات بدن می شود.

خواص هل از دانه های معطر است که از هزاران سال پیش شناخته شده. هل باعث تحریک دستگاه تنفس، مغز و دستگاه گوارش می شود به هضم غذا کمک کرده و زیادی اسید معده را خنثی می کند. مصرف هل اثر تقویت کننده بر روی کبد دستگاه قلبي و حافظه دارد.
فلفل سیاه
خواص از آثار این فلفل اشتها آوری، عطسه آوری، محرک، عرق آور، ضد جذام، تب بر و ضد سفیدی موها است. مصرف فلفل سیاه برای اشخاصی که به بیماری های مانند: سخت ادراری، سرما اخوردگی، دل پیچه، نفخ، ضعف جنسی مبتلا هستند مفید است برای درمان رماتیسم توصیه شده از روغن فلفل سیاه استفاده شود، برای این منظور می توانید مقداری فلفل سیاه را در روغن جوشانده بعد این روغن را بر موضع رماتیسم زده و ماساژ دهید.
مضرات زیاده روی در خوردن فلفل سیاه برای خانم های آبستن مضر است سبب عفونت مجاری ادرار می شود در ضمن عوارضی نیز برای نوزاد آینده خواهد داشت. اشخاصی که مبتلا به بیماریهای نظیر زخم مجاری ادرار, سوزاک, بواسیره سنگ کلیه و ناراحتیهای کبد هستند بهتر است در خوردن فلفل سیاه احتياط کنند ..
زعفران
خواص: زعفران حاوی ویتامین ب ۲، مواد معدنی، مواد صمغي، اسانس عطر مخصوص اطبق طب سنتی زعفران نشاط آور، نیرو بخش، تقویت کننده و آرامش بخش است است زعفران شادی بخش، ادرار آور، زهکش مثانه و کلیه، قابض محرک نیروی جنسی ضد عفونی کننده، ضد سرفه (به ویژه در برونشیت مزمن) تقویت کننده معده و حواس ۵ گانه بدن است.
مضرات: مصرف زیاد از حد این گیاه به مقادیر بالا موجب، تهوع، اسهال و خونریزی می شود .


زنجبیل
خواص

دارای اثر ملین، مقوی معده، ضد انعقاد خون، باز کننده کبد، خلط آور و باد اشکن است. یک داروی ضد استفراغ قوی است خون را رقیق می کند، کلسترول
خون را کاهش می دهد زنجبیل ضد سرطان است نفخ شکم را برطرف می کند و کمر درد را تسکین می دهد.
مضرات زیاده روی در مصرف زنجبیل حرارت بدن را افزایش داده و موجب ناراحتیهای حلق می شود همچنین لازم به ذکر است افرادی که به سرما خوردگی، فشار خون و تب مبتلا هستند باید در خوردن زنجبیل احتیاط کنند.

رب گوجه فرنگی
خواص:
رب گوجه فرنگی دارای خاصیت اشتها آور، زیاد کننده ادرار وضدخون ریزی لثه ها ضد راشیتیسم و است
مضرات: مصرف رب گوجه فرنگی برای مبتلایان به رماتیسم و فشار خون مضر است اشخاص مبتلا به ناراحتی های کبدی و معده و روده های ضعیف، بهتر است در مصرف رب گوجه فرنگی احتیاط کنند.

خواص و مضرات  سبزیجات 
پیازچه 
خواص
 دارای خاصیت ضدعفونی کننده، تب بر، ضد فشار خون و رقیق کننده خون است .
همچنین از آن در مواردی مانند چربی خون، تصلب شرایین، سنگ کیسه صفراء سختی و نبودن امکان دفع ادرار استفاده می کنند.
مضرات:
مصرف   زیاد پیاز حد به طور خام موجب ایجاد سوء هاضمه وحارس  و خونی، ضعف دید و ناراحتی معده میشود.
. ريحان
خواص
دارای خاصیت زیاد کننده شیر مادر، تب بر، افزایش دهنده اسپرم، ضد نفخ، خواب آور و آرام بخش است. همچنین از آن در مواردی مانند: تقویت معده، تقویت قلب، تقویت کلیه، تقویت کبد، ضعف نیروی جنسی، کلسترول خون، فشار خون و ورم کلیه نیز استفاده می کنند.
مضرات افراد مبتلا به حصبه و بیماری های مغزی بهتر است در مصرف ريحان احتیاط کنند. زیاده روی در مصرف ريحان موجب سر درد و اختلال در بینایی و تولید خلط می شود.
پیاز خواص پیاز عامل ضد سرطان نیرومند. یک سبزی بسیار مفید و ارزنده است.
و یکی از بهترین خوراکی ها برای مبارزه با لخته شدن خون در رگها است کسانی که هر روز با غذاهای خود مقدار کافی پیاز می خورند تقریبا هیچ وقت به لخته شدن خون در رگها و سکته قلبی دچار نمی شوند. پیاز دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی، رقیق کننده خون است.
مضرات
افراد گرم مزاج و همچنین اشخاص مبتلا به ورم پروستات، کم خونی، ناراحتی معده، خارش پوستی، بواسیر و ناراحتی های روده باید در مصرف پیاز احتیاط نمایند .
برگ بو
خواص:
برگ بو دارای خاصیت تب بر، ضد نفخ، نشاط آور و زیاد کننده ادرار است از از مواردی مانند سرما خوردگی، سو هاضمه، کمر درد، سر درد، سنگ کلیه و برگ
تقویت معده استفاده میشود.
مضرات
برگ بو خاصیت سمی دارد لذا در مصرف آن باید احتیاط کرد.

فلفل سبز
خواص این فلفل دارای اثر شادی آور، رقیق کننده خون، افزایش دهنده آب بزاق، تسکین دهنده درد و مقوی معده است.
خواص:
تحقیقات نشان داده است که ماده موثر سیر به قدری قوی است که هفتادو پنج میکروب مختلف را از بین می برد یعنی ۷۵ بیماری را به راحتی در مان می کند انواع اسهال های میکروبی، اسهال خونی و ورم مغز به خوبی با سیر درمان میشود .
سیر
خواص
سیر حاوی ویتامین های آ، ب (ب۱، ب۲، ب 3) و املاحی مثل منگنز، آهن، مس، روی و کلسیم و دارای انسولین و آنتی بیوتیک طبیعی است این خوراکی اثر ادرار آور، ضد فشار خون، ضد عفونی کننده، عرق آور رقیق کننده خون هضم کننده غذا و باز کننده عادت ماهانه خانم ها است. اسیر از سکته قلبی هم پیشگیری می کند حافظه را تقویت می کند و در تقویت عضله ها اثر مثبتی دارد و تقویت کننده موی سر است.
ترخان
خواص:
 ترخان حاوی ویتامین ث است و اشتها آور است و مانع یبوست و سختی دفع می شود در رفع در ضعف اعصاب و پیشگیری سرطان نیز مفید است.
مضرات: ترخان کمی دیر هضم است و موجب خشن شدن صدا می شود
شنبلیله
خواص: 
شنبلیله برای چربی خون، بیماری قند، فشار خون مفید است. دارای خاصیت تقویت کننده, اشتها آور, دافع اسید اوریک و ملین است. از آن در مواردی چون تنگی نفس وزيادی وزن کم خونی و تقویت اعصاب و تقویت کبد نیز استفاده می شود. 
مضرات
 زیاده روی در مصرف شنبلیله موجب نازایی، استفراغ، و بدبو شدن ادرار و عرق می شود.
شوید
خواص: 
دارای خاصیت ضد فشار خون، و باز کننده مجاری عروق است ضد نفخ، ضد تشنج، سنگ آور و زیاد کنندهی ادرار هم هست. همچنین از آن در مواردی مانند سوزش معده، سو هاضمه، بی خوابی و چربی خون و تصلب شرایین استفاده می کنند لازم است بدانید شوید در مواردی مثل تقویت کبد, تقویت اعصاب و تقویت حافظه نیز بسیار موثر است.
جعفری
خواص
این سبزی دارای ویتامین ب 1، ث است , املاحی نظیر کلسیم، پتاسیم و فسفر است جعفری به علت داشتن ماده معدنی پتاسیم خون را از مواد زائدی مثل اوره و چربی اضافه خون پاک می کند.
مضرات:
زیاده روی در مصرف جعفری برای زنان باردار و افرادی که دچار حصبه و ناراحتی اعصابند جایز نیست.
گشنیز
خواص
گشنیز مسکن و آرام کننده برای فتق نیز مفید است تشنگی را بر طرف کرده و خواص طحال را تمیز و تقویت می کند. مسمومیت های حاصله از مواد پروتینی را نیز بر طرف می کند.
مضرات: اگر به اندازه مصرف شود هیچ گونه ضرری ندارد ولی مصرف زیاد از حد آن تولید مستی توام با خستگی شدید می کند و گاهی به خوابی عمیق و گنگی و بی حسی خواهد شد.

نعناع
خواص:

دارای اثر تصفیه کننده خون، ضد انگل رقیق کننده ی خون، خوب آور، اشتها اور ادع اخلاط خونی و افزیش دهنده اسپرم است نعناع برای امراض قلبی و تنفسی نیز مفید و موثر است. افرادی که مبتلا به قند خونند نباید در مصرف نعناع افراط کنند.
سیب زمینی
خواص
در سیب زمینی مقادیر زیادی پتاسیم وجود دارد. سیب زمینی ضد سرطان است او قند خون را افزایش می دهد. بنابراین خوردن آن برای بیماران قندی مناسب نیست. به علاوه پوست سیب زمینی دارای خاصیت آنتی اکسیدنت است یعنی یک عامل ضد پیری است و خوردن آن به جوان ماندن کمک می کند.
هویج
خواص
هویج سرشار از پتاسیم و بتا کارون است هویج یک غذای آنتی اکسیدنت قوی یعنی عامل پیری انسان است هر انسان سالم برای حفظ سلامتی خود لازم است هر روز یک لیوان آب هویج یا دو عدد هویج خام بخورد. هویج اثر فوق العاده ای در جلوگیری از پیدایش سرطان دارد به خصوص یک عامل پیشگیرنده سرطان ریه است. کلسترول خون را کم می کند و ضد یبوست است .

گوجه فرنگی
خواص: 
مطالعات زیادی نشان داده است که افراد با خوردن مقادیر زیادی گوجه فرنگی کمتر به حملات قلبی و سرطان هایی مثل سرطان پروستات، سینه ریه , معده ولوز المعده.روده ,دهان وگردن مبتلا می شوند گاهی اوقات یختن مواد غذایی باعث کاهش ویتامین هایا سایر مواد مغذی می شودول در مورد گوجه فرنگی این مورد صدق نمی کند.
لیمو ترش
خواص: دارای مقادیر زیادی ویتامین ث و ویتامین ب ۱ است خوردن آن باعث راحتی اعصاب و آرامش درونی می شود لیمو ترش اثر تسکینی زیادی دارد.و ضد بیماری خونریزی لثه است با سرطان مبارزه می کند. لیمو ترش مانع چسبیدن پلاکتها (یعنی کوچکترین سلولهای موجود در خون بهم شده و مانع انعقاد خون در رگها میشود..
مرزه
خواص:
مرزه دارای طبع گرم و خشک است، این سبزی دارای خاصیت دافع انگل روده، اشتها آور، عرق آور، ضد استفراغ، رقیق کننده خون، دافع اسید اوریک و زیاد کننده ادرار است.
مضرات
زیاده روی و مصرف بی رویه مرزه موجب سردرد و ناراحتیهای معده میشود.

فلفل قرمز تندی فلفل سبز تند 
 در تایلند مردم کمتر دچار لخته شدن خون یعنی سکته قلبی می شوند زیرا غذاهای تایلندی بسیار تند هستند و آنها برای تند کردن غذای خود از فلفل های قرمز و سبز استفاده می کنند . ثابت شده موادی که باعث تندی فلفل می شود مانع منعقد شدن خون در داخل رگها خواهد شد.

لوبيا
خواص: 
لوبیا فسفر زیادی دارد و برای مغز و اعصاب بسیار مفید است خون را قلیایی می کند و آهن آن هم میزان مناسبی دارد پس خوردن آن از کم خونی جلوگیری می کند البته توجه کنید که زیاد خوردن آن نیز تولید نفخ می کند..
عدس
خواص: 
عدس آهن زیاد و مقداری منگنز دارد. در بین حبوبات عدس از همه | مواد هضمش راحت تر است و تولید نفخ نمی کند مصرف عدس باعث تقویت اقلب و جلوگیری از بیماریهای قلبی می شود حبه های کوچک عدس از فواید غذایی فراوانی برخوردار است .

خواص خوردنیهای دریایی

میگو 
خواص
خوردنی دریایی بسیار مفیدی است در دستگاه هاضمه خیلی زود هضم و سريع جذب می شود غذایی بسیار مفید برای قلب و مغز است انرژی فکری و مغزی را زیاد می کند دارای مقادیر زیادی چربی امگا ۳ است که مانع لخته شدن خون در رگها و سکته قلبی می شود. میگو همچنین ضد آلرژی و ضد سرطان است توجه داشته باشید که میگو دارای کلسترول زیادی است اما با این حال مقدار کلسترول در میگو کمتر از مقدار آن در گوشت قرمز است. امگا ۳ موجود در غذاهای دریایی بدن را در مقابل سرطان و بیماری قند محافظت کرده و پیشرفت آلزایمر را در مراحل اولیه کند می کند.

ماهی

یک پروتین بهشتی است که هیچ پروتینی در خاصیت غذایی و خواص درمانی به پای آن نمی رسد در مقام مقایسه بدترین ماهی ها از بهترین گوشت های قرمز بهترند و علاوه بر اینکه مانند آنها به بدن ضرر نمی رسانند بلکه در برابر بیماری های گوناگون همچون سری از انسانها محافظت می کند. خوردن ماهی باعث رقیق شدن خون می شود به کم شدن فشار خون کمک می کند جلوی سکته قلبی را می گیرد ضد التهاب و ورم مفاصل و عضلات است و سیستم دفاعی بدن را هم تقویت می کند. وقتی ما گوشت قرمز میخوریم مقادیر زیادی چربی امگا ۶ وارد بدنمان می شود که خطر ناک است و باعث افزایش کلسترول خون می شود ولی وقتی ماهی می خوریم مقادیر ارزنده ای چربی امگا ۳ وارد بدنمان می شود که باعث خنثی کردن هورمون درد در بدن می شود جالب است بدانید بین اسکیموها که فقط ماهی میخورند بیماری قلبی وجود ندارد. گوشت ماهی دارای کلسیم و فسفر است و مقدار کمی آهن و مس و سلنیوم دارد

 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×