تاریخچه ته چین

اولین بار ته چین به عنوان غذا چطور ابداع شد؟

تاریخچه ته چین


وقتی که میهمان داریم سعی میکنیم غذا رو طوری بپزیم تا هر کس هرچه قدر که میخواد بخوره و چیزی کم نیاد . اما اگه دقت کرده باشید ، این قاعده را  در مورد ته دیگ نمیتونید رعایت کنید . یه جورایی انگار نمیشه از ته دیگ چشم پوشی کرد .  ته دیگ اونقدر جذاب هست که باعث خوش ذوقی آشپزها  شده و اونها از چیزهای مختلف براش استفاده کردند . مثلا سیب زمینی ، انواع نان ، تخم مرغ و ماست و ...
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه که دلتون بخواد به جای چلو ، ته دیگ و با خورش  یا مرغ و یا ... بخورید.
نمیدونم شاید اون دسته از ایرانیهایی که عاشق ته دیگ هستند دستور پخت ته چین و ابداع کردند تا هم خوش مزه تر باشه و هم به همه برسه . 
 در مورد ته چین داستانهای مختلفی گفته شده .
 به عنوان مثال میگن  که تو مطبخ های درباری ،  اول غذای شاهان و سران داده میشده و بعد نوکرها و خدمه ها غذا میخوردن ، طبیعی بود که ته دیگ غذا به نوکرها میرسیده . یه روز سر ته دیگ دعوا میشه و سر و صدای زیادی بلند میشه و به گوش شاه میرسه . احضار میکنه و علت و جویا میشه . وقتی موضوع  و میفهمه دستور میده براش ته دیگ بیارن و اون موقع بود که میفهمه یک عمر از چه چیز لذیذی محروم بوده . دستور میده که آشپز و  همه خدمه مطبخ و تنبیه کنند و بعد از اون اول برای شاه ته دیگ بیارن .
در مورد ته چین مرغ هم میگن ، یه روز آشپز  دربار از دستش در میره و برنج و شفته میکنه ، بعد از ترس اینکه تنبیه بشه خوش فکری میکنه و برنج و با ماست ، تخم مرغ و زعفرون مخلوط میکنه و مرغ و هم لابلاش میریزه  تا یه غذایی مثل ته چین امروز درست بشه .
درست و غلط این روایات و نمیدونم ولی فکر میکنم یه جوری شبیه همین ها ، ته چین ابداع شده باشه .


 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×