خواص مصرف غذایی و دارویی پیاز

در این مقاله خواص دارویی و موارد مصرف پیاز در تهیه غذا ها و همچنین خواص درمانی پیاز را مورد بررسی قرار میدهیم

خواص مصرف غذایی و دارویی پیاز


میتوان گفت در غذاهای ایرانی ، غذایی نیست که در آن از پیاز استفاده نشود . در تهیه غذا ها مثل کباب ها ، خورشت ها و مرغ و گوشت از پیاز و یا پیاز داغ استفاده میشود  . پیاز علاوه بر مصرف در تهیه غذا ها ، مصارف دارویی هم  دارد و میتوان به عنوان یک داروی شگفت انگیز در درمان بیماری ها از آن استفاده کرد .  پیاز دارای ویتامینهای B بوده و سرشار از املاح سيترات، استات فسفات، نیترات و ترکیبات گوگردی، املاح کلسیم، سدیم، پتاسیم ، ید ، سیلیس و چندین نوع قند می باشد .

ترکیبات شیمیایی پیاز : در پیاز اسانس و سولفیدهای آلی یافت می شود. در فلسهای ورقه های پیاز مواد کاتشول (catechole) و پروتوکاتشوئیک اسید وجود دارد. پیاز در واقع یک انسولین گیاهی است. در پوستهای خارجی نازک گوشتی پیاز مواد فلاونوئید ( Flavonode ) و سایر مواد قندی بدست می آید که روی میکروبهای گرام مثبت و گرام منفی موثر است. در پیاز اسید فنولیک و ترکیبات قندی وجود دارد. علاوه بر مواد فوق پروتیئن هیا۔ راتهای کربن، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، ویتامین نیامین ریبوفلاوین، ویتامین C و نیاسین وجود دارد. از نظر علمی پیاز ماده ای بنام آلی سین و پروستاگلاندین وجود دارد که هر دو خاصیت ضد التهابی و ضد تب و آنتی بیوتیکی دارند. در ۱۰۰ گرم پیاز خام 59 کالری انرژی ، 40 میلی گرم کلسیم ، 72 میلی گرم آهن  ، 5/17 ویتامین آ  ، 2 میلی گرم ویتامین سی  ، 6/12 میلی گرم  قند  ، 8/1میلی گرم  پرو تئین  ، 3/84  میلی گرم آب  و 60 میلی گرم  فسفر، وجود دارد 
ترکیبات اسانس پیاز : جزء عمده اسانس پیاز خام ماده آليل رویا دی سولفید ( Allylpropyl disulfade) است. شیره پیاز تازه تا حدودی باکتری کش است. از پوست پیاز کوئرسیتین (Quercetine و یک ماده موثر بنام گلی کولیک اسید ( Glycolic Acid ) بدست می آید.
زمان کاشت پیاز : تخم پیاز را در اول بهار و ساقه زیر زمینی و برگ زیر زمینی آنرا در پاییز در عمق 3 تا 4 سانتی متری می کارند .
.
نسخه های شفا بخش پیاز 1- درمان سوختگی با پیاز : استفاده از پماد پیاز در درمان سریع سوختگی پوست مفید است.
طرز تهیه پماد پیاز: یک عدد پیاز متوسط را رنده کنید، ا بعد کمی پودر نمک دریایی را نیز به آن افزوده، خوب بهم بزنید و به محل سوختگی بمالید و ببندید. (بمدت دو ساعت)
۲- رفع یبوست با پیاز : افرادی که به يبوست مبتلا هستند چنانچه چند عدد پیاز را در یک لیتر شیر و یا آب ریخته و بقدری
حرارت دهند تا پخته شود، سپس آب صاف شده آنرا هر روز صبح ناشتا و همچنین بعد از غذای صلی یک فنجان میل نمایند در رفع يبوست آنها موثر است.

3- معالجه زخم ناخن با پیاز : جهت التیام و بهبودی زخم گوشه ناخن، یک پیاز سفید را زیر خاکستر آتش ببرید و انگشت خود را داخل آن نموده و چند روز ادامه دهید. این عمل تأثیر زیادی در التيام زخم ناخن و رفع عفونت های آن دارد.
4-درمان اختلالات کلیوی با پیاز : مبتلایان به اختلالات کلیوی و کسانی که از درد پهلو رنج می برند چنانچه دو عدد پیاز متوسط را خرد نموده با دو برابر وزن آن شراب سفید و مقداری عسل مخلوط کرده، داخل ظرفی ریخته و پس از چند روز گذاشتن، صبح و شب یک استکان از آن را میل نمایند. (موقع مصرف ظرف را تکان دهند) اثر قابل توجهی در درمان بیماری آنها دارد.
5-- درمان بواسیر و ترک سرمازدگی با پیاز : دوعدد پیاز متوسط را شسته و رنده کنید. سپس آنرا در ۲۰۰ گرم چربی پرندگان یا پیه مرغ ریخته و بقدری حرارت دهید تا خوب پخته شود، از این پماد روی بواسیر و خراش های سطحی پوست بویژه ترک سرمازده بمالید و ببندید. همچنین مالیدن آب پیاز به تنهایی بر روی ترکهای دست و پا موجب بهبود آنها می گردد.
۶- معالجه آسم (تنگی نفس) با پیاز : جهت معالجه تنگی نفس و رفع سرفه خشک، پیاز را رنده کنید و آب آنرا بگیرید و سپس به هم وزن آن عسل طبیعی اضافه نموده، خوب بهم زده و میل
کنید. خوردن این آب علاوه بر درمان امراض مذکور در رفع اخلاط کهنه موثر بوده و سینه و گلو را به خوبی ضد  عفونی می کند.
7- تسکین درد گوش با پیاز : چکاندن روزانه چند قطره از آب پیازی که توسط فشار آبش را گرفته باشند درگوش علاوه بر تسکین درد آن موجب قطع صدای آن نیز می گردد
۸- التیام زخم و تحلیل ورم پروستات با پیاز : چنانچه چند عدد پیاز را رنده کرده و آنرا داخل ظرف محتوی شراب یا الكل سفید (خوراکی) ریخته و به مدت چند ماه گذاشته، بعد آنرا صاف نموده و هر روز صبح یک استکان از آب آنرا میل نمایید اثر قابل توجهی در التیام زخم، تسکین درد و تحلیل ورم پروستات دارد

۹- پایین آوردن تپه با پیاز : پیاز دارویی ضد تب می باشد. اگر فردی به تب سختی دچار شده باشد، یک عدد پیاز را برش دهد و آنرا داخل ظرفی روی آتش بگذارد و پس از اینکه خوب گرم شد، آنرا روی شکم ضماد کند و پس سرد شدن تجدید نماید تب وی به زودی از بین خواهد رفت.
۱۰- تصفیه کردن خون با پیاز : مصرف پیاز به جهت داشتن انسولین گیاهی برای مبتلایان به دیابت (مرض قند) مفید بوده و قند خون آنها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. 
,دکتر  N Gupta پروفسور کرسی پزشکی در دانشگاه KG از Lucknow نشان داده که تغییرات خونی ناشی از تغییرات چربی، بدون تردید با خوردن پیاز تازه کاهش یافته و میزان کلسترول (چربی) خون پایین می آید. مصرف پیاز موجب رقت خون گردیده و ترکیبات موجود در آن مانند آسپرین عمل می نماید. 
.دکتر  M . Bailey از مدرسه طب دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا همراه با همکارانش در مورد پیاز تحقیق نموده و یک عامل رقیق کننده خون به نام آدنوزین را در سیر و پیاز یافتند که موجب گشاد شدن عروق خونی و رقت خون می شود. البته این خاصیت در پیاز خام بیشتر است تا در پیاز پخته
شده.
۱۱- درمان بیماریهای کبدی با پیاز : مصرف پیاز به عنوان یک داروی مقوی کبد به کلیه بیمارانی که از امراض کبدی رنج می برند توصیه می شود. از سوی دیگر شواهد پزشکی وجود دارد که

نشان می دهد که سیروز کبدی به دنبال مصرف مداوم سه روزه پیاز تازه بهبود می آید.
12- اثر مثبت پیاز در سلامت دندان ها : تحقیقات پزشکان روسی نشان داده است که ماساژ روزانه دندان ها با پیاز می تواند از بعضی اختلالات دندانی جلوگیری نماید. همچنین جهت تسکین درد دندان کافی است کمی آب پیاز را به پنبه آغشته نموده و آن را در حفره دندان دردناک بگذارید.
۱۳- رفع کمبود جریان خون قاعدگی زنان با پیاز: خانم هایی که دچار بی نظمی، عقب افتادگی خون حیض (قاعدگی) و یا قطع عادت ماهانه خود شده اند چنانچه یک عدد پیاز را رنده کرده و همراه با یک مشت گیاه بومادران در یک لیتر آب جوشانده و در آب آن بنشینند شفا خواهند یافت. همچنین خوردن آب پیاز همراه با آب زنجبیل و یا عسل جهت رفع کمبود جریان خون قاعدگی مفید است .
۱۴- درمان اختلالات پوستی با پیاز : از پیاز به عنوان یک داروی ضدعفونی کننده و مفید برای پوست جهت درمان انواع اختلالات و عوارض پوستی استفاده می شود که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود.
الف- ضد عفونی و التیام سریع زخم ها و جراحات : جهت ضد عفونی کردن جراحات و جوش خوردن آنها چند عدد پیاز را کوبیده و له نمائید، ابتدا روی جراحات را با پارچه یا باند نخی نازک بنديد و بعد پیازهای له شده را در ظرفی ریخته و در هنگام حرارت دادند، جراحات را به بخار مستقیم بدارید. (بخور دهید)
ب- محلول ضد لک پیاز : برای برطرف شدن لکهای صورت آب پیاز را به شکل محلول در آورده و با آن لکهای صورت را برطرف کنید. جهت اثربخشی بیشتر کمی پودر سفید آب قلع یا مروارید را نیز به آن اضافه کنید.
پ- محلول ضد جوش پیاز : جهت از بین رفتن جوشهای قرمز صورت و پوست یک عدد پیاز را خوب رنده کرده و در کمی سرکه بمدت دو روز بخیسانید، سپس آنرا به محل جوشها بمالید
ت- کرم زیبایی پوست با پیاز : علاقه مندان به استفاده از گیاهان دارویی و فراورده های طبیعی جهت رفع جوشهای صورت و همچنین از بین بردن لکه های تیره پوست و ترک دست و پا چنانچه سه عدد پیاز را رنده کرده و در حرارت بسیار کم با کمی روغن آنرا بیزند و در موقع پختن مرتب آنرا بهم زده و یک قاشق عسل، یک استکان گلاب و یک فنجان شیر به آن افزوده و بر محل جوشها و لکها و ترک پوست بمالید نتایج رضایت بخشی از آن خواهند دید.
نوع دیگر : در هندوستان ضماد همراه با آب لیمو و آب پیاز به عنوان یک کرم آرایشی برای خانمها بویژه تازه عروسان استفاده می شود.
ث- سایر اختلالات پوستی : استفاده از ضماد پیاز داروی خوبی جهت درمان اختلالات و عوارض پوستی می باشد.
طرز تهیه ضماد پیاز : چند پیاز متوسط را بكوبيد وله کنید، سپس آنرا خوب فشار دهید تا آب آن خارج شود، بعد آب آنرا با کمی پودر زردچوبه خمیر نموده و بر روی پوست بمالید و بیندید.
۱۵- دفع سنگ کیسه صفرا با پیاز : اشخاصی که سنگ کیسه توصیه و تجویز می شود. صفرا دارند خوردن این سوپ برای دفع سنگ کیسه صفرای آنها
طرز تهیه سوپ پیاز : یک پیاز درشت را رنده کرده، سپس در چهار قاشق سوپخوری روغن زیتون آنرا نیم پز نموده، ۱۵۰ گرم
آب به آن اضافه کرده و بگذارید ۱۰ دقیقه بجوشد، بعد تا هنگامی که گرم است و سرد نشده، آنرا میل کنید. (اضافه کردن کمی شکر به سوپ پیاز در موقع پختن، هضم آنرا آسانتر می سازد)
۱۶- درمان زکام و سرماخوردگی با پیاز : استفاده از پیاز به دلیل داشتن گوگرد و در نتیجه خاصیت ضد عفونی کننده خون اثر مثبتی در از بین بردن عفونتهای مجاری تنفسی نظیر آسم، ورم گلو و زکام دارد.
دستور مصرف آن به شرح زیر است: یک پیاز متوسط را بصورت ورقه ورقه ببرید و آنرا در سه چهارم فنجان آب به مدت
چند دقیقه بجوشانید ، بعد روی ورقه های پیاز پخته شده کمی عسل بریزید و میل کنید. | نوع دیگر : آب پیاز را گرفته یا آنرا جوشانده و با کمی عسل مخلوط کرده، شب بگذارید و در روز هر بار یک قاشق مرباخوری میل کنید. همچنین جهت درمان آنفولانزا یک عدد پیاز متوسط را کوبیده و له نمایید، سپس آب آنرا گرفته و سه بار در روز همراه با یک دم کرده گیاهی بصورت گرم میل نمایید.
۱۷- رفع بند آمدگی ادرار با پیاز : جهت رفع بند آمدگی ادرار چنانچه شخصی پیش غذای خود را سوپ شیر همراه با یک پیاز خام رنده شده در سه وعده (صبح، ظهر، شام) قرار دهد و از این رژیم بمدت ۱۵ تا ۳۰ روز پیروی نماید. شفای کامل نصیبش خواهد
۱۸- درمان رعاف ( خونریزی پینی ) با پیاز : اگر فردی که به خونریزی شدید بینی مبتلا شده باشد یک پیاز را خوب رنده کرده و چند قطره سرکه روی آن بچکانید، سپس آنرا داخل یک پارچه نازک نخی ریخته و خوب فشار دهد تا آب آن خارج شود و در بینی بچکاند، در قطع خونریزی بینی سریع الاثر است.

19- درمان ریزش مو با پیاز : استفاده از آب پیاز یا لوسیون آن بواسطه داشتن گوگرد در تقویت پیاز مو و رفع ریزش آن مفید و موثر است .
طرز تهیه لوسیون پیاز : ۱۰۰ گرم پیاز رنده شده را در ۲۰۰ گرم الکل ۹۰ درجه بمدت چند روز بخیسانید سپس هر بار دو قاشق مربا خوری از آنرا با آب مخلوط کرده و به پوست سر بماليد.
۲۰- معالجه دیابت (مرض قند ) با پیاز : چون پیاز مدر (ادرار آور) است (به دلیل داشتن نیترات) و همچنین داشتن خاصیت مضم کنندگی و دارا بودن نوعی انسولین گیاهی در آن بر ضد دیابت عمل نموده و قند خون را پایین می آورد. (البته پیاز خام مفیدتر از پیاز پخته می باشد)

21- درمان برص ، زگیل و زخم پاشنه پا با پیاز : ضماد پیاز رنده شده با عسل و باروت جهت از بین بردن لکه های سفید روی پوست (برص) مفید است. ضماد پیاز له شده با نمک، گلاب و عسل در رفع زگیل موثر بوده و همچنین مالیدن پیاز پخته شده با پیه جهت معالجه زخم پاشنه پا بکار می رود.
۲۲- تأثیر پیاز در افزایش عملکرد مغز : خوردن پیاز خام به دلیل داشتن فسفر فراوان به افرادی که کارهای فکری زیادی دارند توصیه می شود. همچنین پیاز هضم مواد نشاسته ای را آسانتر کرده و جهت رفع بی خوابی بسیار مفید است.
۲۳- جلوگیری از لخته شدن خون با پیاز : خوردن پیاز علاوه بر جلوگیری از لخته شدن خون و سخت شدن جدار رگها، در رفع برخی از عوارض خونی از قبیل فشار خون بالا و پاک نمودن خون از انواع سموم موثر بوده و بر از انواع سرطان ها را نیز از بین می برد.

 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×