زرد چوبه ، خواص و مضرات

آشنایی با زردچوبه و خواص و مضرات آن

زرد چوبه ، خواص و مضرات


میتوان گفت که در فرهنگ غذایی سنتی  ما ایرانیان ، فارق از شهر و استان ، زردچوبه در میان ادویه جات آشپزخانه ، یکی از ارکان پخت و پز است .  تقریبا" در اکثر خورش ها ، آش و بسیاری از غذا های محلی از زرد چوبه استفاده میشود . در یک تهیه غذا و یا کترینگ ، بالاترین آمار مصرف ادویه مربوط به زردچوبه است . به دلیل عطر خوشایند این ادویه ، معمولا" در تهیه و طبخ اکثر خورشها ، هنگام قرمه کردن گوشت ، از زرد چوبه برای رفع بوی زخم و تغییر رنگ گوشت استفاده میشود .
اما استفاده از زرد چوبه گذشته از خواص ادویه ای و رنگ آن ، مصرف دارویی نیز دارد .      

  زرد چوبه گیاهی است چندساله که در هند و کشورهای جنوب آسیا عمل می‌آید و برای رشد نیاز به دمای حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد و محیط مرطوب و بارانی دارد. این گیاه دارای ساقه‌های زیر زمینی گوشتی است که در آب  جوشانده و سپس خشک و آسیاب میشود  و از آن پودر زرد متمایل به نارنجی تهیه میشود.
 در جنوب و جنوب شرقی آسیا این گیاه بصورت خودرو در جنگل‌ها وجود دارد

زردچوبه به دلیل خصوصیات آنتی آکسیدانی قوی خود یکی از مؤثرترین مواد در جلوگیری از انواع سرطان است. این گیاه همچنین موجب افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون در بیماران دیابتی می‌گردد. 
کارآزمائی‌های بالینی زیادی در ارتباط با فواید مصرف روزمره زردچوبه انجام شده است. زردچوبه می‌تواند شدت علائم بیماری آلزایمر را کاهش دهد.  
همچنین ماده مؤثر زردچوبه یعنی کورکومین اثرات ضد التهابی و ضد درد شبیه داروهای مسکن معمولی را دارا می‌باشد. اثر ضدالتهابی کورکومین با اثر ضدالتهابی داروهای استروئیدی و غیر استروئیدی با فنیل بوتازون قابل مقایسه است. 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×