قره قاط و خواص درمانی آن

قره قاط چیست ؟ نحوه استفاده از قره قاط در تهیه غذا ها و خواص درمانی دارویی آن کدامند ؟

قره قاط و خواص درمانی آن


گیاهان متعددی وجود دارند که صرفا به جهت طعم و عطر آنها در غذا ها از آنها استفاده نمیشود . در گذشته اکثر این گیاهان به جهت خواص دارویی و درمانی که دارند مورد توجه قرار گرفته و استفاده میشدند . افراد زیادی همچنان معتقد به طب سنتی هستند و به دنبال استفاده از این گیاهان در برنامه غذایی خود هستند . اگاهی از خواص این گیاهان و استفاده به موقع و متناسب با حال جسمانی ما در تهیه غذا ها ، نوشیدنی ها و ... میتواند منجر به جلو گیری از بروز بیماریها و درمان آنها باشد . 

در این مطلب به بررسی قره قاط  با نام علمی Vaccinium myrtillus و خواص این گیاه و نحوه مصرف آن میپردازیم .

اسامی گوناگون قره قاط : فارسی این گیاه آس بری مورد بیابانی است و قره قاط اسم ترکی آن است ولی در بازار شهرهای بزرگ ایران مثل تهران به آن، برگ بو می گویند. قره قاط در کشورهای مختلف جهان اسامی گوناگون دارد. در روسیه به چرنیکا در هلند به بلویر و در کشورهای عربی زبان به زقال شهرت دارد.
این گیاه در زبان لاتین به Vaccinium myrtillus و در زبان انگلیسی به Bilberry معروف است.
مشخصات کلی قره قاط: قره قاط گیاهی بوته ای نسبتا چوبین، پرپشت، کوچک و برگ ریزی به طول ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر است. طول برگهایش تقریبا یک سانتی متر، بیضوی تانیزه ای با حاشیه های دندانه ای ریز، سبز رنگ و نازک است. گلهای آن مایل به سبز، جداگانه با دو تایی و در محور بزرگی به شکل زنگوله و پهنای 5 میلی متر است و در فاصله ماههای تیر و مرداد ظاهر می شود. میوه این گیاه بين ماههای تیر تا اوایل مهر می رسد. قسمت مورد استفاده قره قاط، میوه خشک و نیز گاهی اوقات برگهای خشک شده آن می باشد .
مناطق پرورش و رشد قره قاط : این گیاه در خاکهای حاوی مواد آلی، دشتها و ارتفاعات تا ۲۷۰۰ متری مشاهده می شود در  بریتانیا  معمولا در جنگلها روی خاکهای اسیدی می روید. برگهای آن را بین ماههای خرداد تا اوایل شهریور جمع آوری می کنند. میوه آنرا در شهریور یعنی هنگامی که رسید جمع آوری می کنند. برگها و میوه آنرا در سایه و یا در حرارت کمتر از 50 درجه سانتیگراد مسی خشکانند. قره قاط در ایران در کوهستانهای دره گز یافت می شود.
ترکیبات شیمیایی قره قاط: ماده فعال و اصلی میوه آن یک تانن است که خاصیت ضد اسهال دارد. در میوه قره قاط علاوه بر تانن، قند، اسیدهای آلی و، ویتامینهای C  , B و همچنین کاروتن نیز وجود دارد. میوه قره قاط سرشار از اسید کینیک، تانن، اسيد اسکوییک و قند است. در هر ۱۰۰ گرم میوه قره قاط 6/86 گرم آب ،10گرم مواد ازته ، 5/6 گرم مواد قندی، 3/1 گرم سلولز ، 3/2 گرم اسید آلی و حدود 2/0 گرم خاکستر وجود دارد .
نسخه های شفا بخش قره قاط 
1 - درمان دیابت (مرض قند) با قره قاط : برای پایین آوردن عون ۳۰ گرم برگ یا میوه خشک یا ۲۰ گرم برگ یا میوه تازه د را در ۷۵۰ میلی لیتر آب سرد درون قابلمه ای کوچک جهادت ۲۰ تا ۰ دقیقه آنرا به آرامی بجوشانید تا یک سوم ام شود. سپس آنرا صاف کرده و ۳ بار در روز هر بار ، از جوشانده مورد نظر را میل کنید .

۲- تقویت قوای بینایی با قره قاط : استفاده از پودر قره قاط ابا جوشانده آن به دلیل داشتن درصد بالایی کاروتن در آن دارویی موثر جهت تقویت قوای بینایی و زیاد شدن نور چشم می باشد.
3- کاهش کلسترول (چربی خون با قره قاط : مصرف ۳ بار در روز، هر بار ۵ تا ۱۰ میلی لیتر از شربت میوه قره قاط یا مصرف ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان از جوشانده برگ یا میوه قره قاط در طول چند هفته متوالی موجب کاهش چربی خون می گردد.

۴- درمان اسهال خونی با قره قاط : افرادی که به اسهال بویژه از نوع خونی آن دچار شده اند، چنانچه کمی میوه قره قاط پودر شده را به تنهایی یا همراه با کمی پودر پوست انار و کمی اسکان مخلوط کرده، مقداری کمی پودر طباشیر را نیز به آن افزوده و بصورت کلمه میل نمایند اثر قاطعی در بند آوردن اسهال دارد.
5- کاهش فشار خون بالا با قره قاط: استفاده از جوشانده برگ و میوه قره قاط (۱۲ گرم از برگ یا میوه خشک در یک لیتر آب به تنهایی یا همراه با ۱۰ گرم تمرکجرات (چای مکه) تاثیر فوری در پایین آوردن فشار خون بالا دارد.
۶-ضد عفونی کردن حلق و دهان با قره قاط: مضمضه کردن یا غرغره نمودن آب جوشانده یا خیسانده غليظ برگ و میوه قره قاط در طول چند روز متوالی حلق و فضای داخل دهان را ضد عفونی کرده و در درمان آبسه و آفت داخل دهان نیز بکار میرود.
۷-درمان آنژین و ورم گلو با قره قاط : استفاده از مضمضه یا غرغره آب جوشانده غلیظ برگ و ریشه گیاه قره قاط ۳ بار در روز بیماری آنژین را درمان کرده و ورم گلو را بر طرف می سازد. همچنین استفاده از جوشانده یا دمكرده برگ و ریشه قره قاط سرفه را برطرف ساخته و مجاری تنفسی را ضد عفونی می کند.
۸-درمان بواسیر با قره قاط: جهت درمان بواسیر، ۵۰۰ میلی لیتر دم کرده با جوشانده برگ و میوه قره قاط را در حالی که هنوز داغ است داخل ظرف بلوری ریخته و پارچه ای تمیز و نرم را در آن خیس کنید، سپس آن را فشرده تا مایع اضافی آن خارج شود، بعد پارچه کمپرس را روی ناحیه مقعد قرار دهید. هنگامی که کمپرس خشک شد، مجددا با استفاده از محلول داغ، کمپرس را تکرار کنید و این عمل را تا بهبودی کامل ادامه دهید.
9- قطع خونریزی و ترشحات زنانگی با قره قاط: برای قطع خونریزی و ترشحات زنانگی، ۲ تا ۵ قطره اسانس معطر روغنی برگ یا میوه قره قاط و یا حدود ۵۰۰ میلی لیتر جوشانده آنها را در آب وان حمام ريخته، خوب به هم بزنید تا ذرات  روغن یا جوشانده کاملا پخش شود ، سپس در آب وان بنشینید  وکاملا شستشو دهید .
۱۰-درمان زکام و گریپ با قره قاط: استفاده از بخور برگ و ریشه قره قاط و یا چکاندن چند قطره آب غليظ جوشانده آنها زکام را برطرف ساخته و موجب باز شدن مجاری تنفسی و درمان گریب میگردد.
۱۱- درمان اختلالات کلیوی با قره قاط: استفاده از دمكرده یا جوشانده ۳۰ گرم برگ و میوه خشک قره قاط یا ۶۰ گرم برگ و میوه تازه آن در ۷۰۰ میلی لیتر آب به مدت ۲۰ دقیقه، ۳ بار در روز، هر بار یک فنجان مجاری دستگاه اداری را ضد عفونی کرده و به عنوان دارویی مدر(ادرار آور) مصرف آن به کلیه افرادی که دچار بند آمد گی ادرار گشته یا کلیه آنها سنگ ساز می باشد، توصیه می شود .
۱۲-نقش قره قاط در درمان بیماریهای پوستی: میوه و برگ قره قاط به عنوان یک داروی ضد عفونی کننده و تقویت کننده پوست نقش زیادی در برطرف ساختن بیماریها و امراض پر مشتی داشته و در صورت مصرف مداوم و به موقع نتایج رضایت بخش و شفابخشی از آن خواهید دید .
بخش و شفابخشی از آن خواهید دیا..
13- خواص طبی روغن قره قاط: مالیدن روغن قره قاط جهت برطرف ساختن جوشهای پوستی نافع است. ضماد آن به زیر کلی روی پوست، ورم گلو را برطرف ساخته و در درمان اگزما به کار می رود. ضماد آن به مقعد جهت التیام زخم مقعد مفید بوده و درد و التهاب بواسیر را کاهش می دهد. چکاندن چند قطره روغن برگ یا ریشه آن در بینی اثری فوری در باز کردن بینی و مجاری تنفسی داشته و در درمان گریپ به کار می رود.
طرز تهیه روغن قره قاط: 
طرز تهیه روغن قرقات : ۱۰۰ گرم برگ خشک و گل قرقات  را ۲۶ ساعت در ۱ / ۵ لیتر آب بخیسانید. سپس بجوشانید بقدری که آب آن نصف شود. بعد صاف نموده و آب آنرا در ۱۵۰ گرم روغن زیتون یا کنجد بقدری بجوشانید تا آب آن بخار شود و روغن بماند.

۱۴-فرآورده های گیاهی و دارویی قره قاط: از میوه و برگهای قره قاط فرآورده های زیادی برای درمان بیماریهای مختلف بویژه بیماریهای خون از قبیل کثیفی و غلظت بالای خون، فشار زیاد خون و نارساییهای کبدی تهیه می شود که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم.
الف- عرق قره قاط از برگها، ریشه و میوه قره قاط عرق تهیه می کند. عرق قره قاط تقريبا كليه خواص قره قاط را دارا بوده و مصرف آن روزانه ۲ فنجان در ۲ وعده صبح و عصر به تنهایی یا همراه با کمی شکر یا عسل که در آن حل کرده باشند، می باشد . 
۳۰ گرم ریشه قره قاط خشک و تمیز یا ۲۰ گرم ریشه تر و تازه آنرا با کارد به چند تکه تقسیم کرده و درون ۷۵۰ میلی لیتر آب سرد ریخته، بجوشانید (به مدت ۲۰ تا ۶۰ دقیقه) تا به حدود ۵۰۰ میلی لیتر کاهش یابد، از این جوشانده ، ۳۰ بار در روز، هر بار یک فنجان میل کنید
پ- تهیه چای صاف کننده خون با قره قاط ۲ قاشق چایخوری سر پر از میوه خشک قره قاط نیمکوب شده را با ۱ قاشق چایخوری زرشک و کمی پودر شیرین بیان مخلوط کرده، داخل صافی ریخته و صافی را درون فنجان بگذارید، آب جوش تازه روی گیاه بریزید. در پوش فنجان را بگذارید و بعد از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه چای دم می کشد، به آرامی صافی درون فنجان را بردارید و چای را میل کنید.
ت- پودر قاووت قره قاط ۱۰۰ گرم میوه قره قاط تازه را شسته و در سایه بخشکانید، سپس آنرا نرم ساییده، روزی ۳ مرتبه، هر مرتبه حدود ۲ مثقال آنرا با کمی عسل یا شیر مخلوط کرده و امیل کنید و این عمل را بمدت ۲ روز تکرار کنید. از این پودر جهت ضد عفونی کردن دستگاه گوارشی استفاده می شود.
ث- محلول ضد چربی پوست با قره قاط جهت تهیه این محلول، ۲۵۰ میلی لیتر جوشانده غليظ میوه قره قاط را با ۲۵۰ میلی البشر جوشانده غليظ برگ ساییده و مخلوط کرده، پس از شستن پوست با صابون گیاهی ، پوست را با جوشانده های فوق چندین مرتبه شستشو دهید.
۲۰۰ گرم میوه قره قاط خشک یا ۲۰۰ گرم قره قاط تازه را داخل یک شیشه بزرگ دهانه گشاد بریزید سپس روی آن یک لیتر مخلوط آب و الکل (به نسبت ۲۵٪ الكل و ۷۵٪ آب) ریخته، درب ظرف را بسته و به مدت ۲ هفته ظرف را در یک جای خنک قرار دهید، در طی این مدت هر از چند گاه آن را تکان دهید، یک کیسه پارچه ای را داخل ظرف دستگاه پرس قرار دهید و مخلوط را درون بریزید، مخلوط را پرس کرده و به داخل پارچ صاف کنید، بعد هر بار حدود ۲ قاشق غذا خوری آنرا با ۲ قاشق غذا خوری جوشانده غلیظ آن و ۲ قاشق غذا خوری گلاب مخلوط کرده، خوب بهم زده و محل خارش پوست را با آن شستشو و ماساژ دهید.
چ - روغن ماساژ قره قاط از روغن ماساژ قره قاط جهت رفع خارش پوست و درمان اگزما، رفع جوشهای قرمز پوست و از بین بردن چربی پوستهای چرب استفاده دارویی می شود . - - روش تهیه روغن ماساژ قرقات - ظرف شیشه ای بزرگ گشادی را از گیاه پر کرده و سپس روی آن، آنقدر روغن بریزید تا روی گیاه را بپوشاند در ظرف را بسته و به مدت ۲ تا ۳ هفته آن را پشت پنجره آفتابگیر یا در گلخانه، قرار دهید. بعد از ۲ تا ۳ هفته، یک کیسه صافی را داخل پارچ قرار دهید و بوسیله کش به بالای پارچ ثابت کنید. مخلوط روغن و گیاه را در کیسه صافی بریزید. کیسه را با دست بفشارید تا روغن آن خارج شود روغن حاصل را درون بطری شیشه ای استریل تیره رنگ بریزید و از آن برای ماساژ و یا به عنوان ماده اصلی تهیه کرم و یا پماد استفاده کنی

نوشیدنی تصفیه کننده خون قره قاط
- مواد لازم – 1 / ۰لیتر آب میوه قرقاط
۲ عدد چوب دارچین        اليتر آب خیسانده عناب
میخک  به میزان             یک چهارم فنجان شکر
هل و جوز هندی 
تهیه نوشیدنی 
آب میوه قره قاط، آب عناب، شکر، ادویه معطر و دارچین را در ظرف مناسبی ریخته و آرام آرام حرارت دهید تا به درجه حرارت جوش برسد و ۳۰ دقیقه بجوشد. سپس آنرا صاف کرده، به تنهایی یا با قاچ های سیب قرمز پوست نکنده میل کنید.


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×