بررسی و راه حل مشکلات تهیه غذای کارکنان

تهیه غذای کارکنان بنا به الزام قانونی یا به جهت افزایش روحیه کارکنان و افزایش بهره وری

بررسی و راه حل مشکلات تهیه غذای کارکنان


صاحبان مشاغل در کارگاه ها ، شرکت ها ، ادارات ، سازمانها و غیره در حوزه تهیه غذای روزانه ، روشهای مختلفی را اجرا میکنند و مشکلات خاصی را نیز تجربه میکنند . در این مقاله ، در این خصوص توضیحات و راه حل هایی ارائه خواهد شد .

در ماده 151 قانون کار ، در مورد غذای پرسنل ، اینطور گفته شده که : در کارگاه هایی که برای مدت محدود به منظور انجام کاری معین (راه سازی و مانند آن) دور از مناطق مسکونی ایجاد می شوند ، کارفرمایان موظفند سه وعده غذای مناسب و ارزان قیمت (صبحانه ، نهار و شام) برای کارگران خود فراهم نمایند ، که حداقل یک وعده آن باید غذای گرم باشد . 

ابتدا به بررسی این ماده قانونی میپردازیم . مقصود از عبارت “ارزان قیمت” در ماده 151 قانون کار این است که غذای فراهم شده توسط کارفرما “مجانی” نبوده و در مقابل دریافت وجه از کارگران به آنان داده می شود. طبیعی است با توجه به روح قانون ، کارفرما باید  غذا را به نحوی تهیه نماید که عرفاً ارزان قیمت باشد . بدیهی است چنانچه در کارگاهی تاکنون بر خلاف ترتیب فوق، تادیه غذا “مجانی” صورت می گرفته است عرف و روال کارگاه لازم الرعایه بوده و باید همچنان ادامه یابد.

بعضی از کارفرمایان اقدام به قطع غذای پرسنل خود کرده و پول غذا را به آنها پرداخت میکنند . به نظر می رسد قطع غذای طبخ شده و جایگزین کردن آن با وجه از جمله مصادیق تغییر عمده در شرایط کار موضوع ماده 26 قانون کار بوده و به دلالت ماده یاد شده نیازمند نظر مثبت اداره کار محل خواهد بود که در این زمینه مسلماً درجه ضرورت امر، علت تغییر، دلایل توجیهی کارفرما، شرایط طرفین و سایر اوضاع و احوال مورد نظر قرار خواهد گرفت و تلاش خواهد شد حتی الامکان با جلب رضایت طرفین همراه باشد . 

پس از بررسی ماده 151 قانون کار به این نتیجه خواهیم رسید که همه صاحبان مشاغل مکلف به ارایه غذای گرم به پرسنل خود نیستند ، بلکه شرایط کاری خاص این الزام را ایجاد میکند . اما کارفرمایان و صاحبان مشاغل به جهت افزایش بهره وری کارکنان  و ایجاد جذابیت برای استخدام نیرو های متعهد و متخصص ، از امتیاز ارائه غذای گرم و پذیرایی میان وعده استفاده میکنند . بدیهی است که این کار باعث افزایش روحیه کاری کارکنان مجموعه شده و در نهایت منتج به بهره وری بالا و کیفیت کلی کار مجموعه خواهد شد . 

تهیه غذا در شرکت هایی که به دنبال افزایش رضایت مندی پرسنل و افزایش بهره وری هستند ساده نیست . تفاوت سلیقه ها در انتخاب غذا ها ، محدودیت های مالی شرکت ها و مدیریت زمان میل کردن غذا ، در مواردی با مشکل همراه است . در اینجا با ذکر مثال هایی که تجربه مجموعه تهیه غذای کلاسیک است به توضیح برخی از این مشکلات میپردازم .

در برخی از شرکت ها به جهت تنوع سلیقه کارمندان ، با توافق طرفین ف پول غذا به آنها پرداخت میشود تا بتوانند بر اساس سلیقه خود هر آنچه دوست دارند تهیه و میل کنند . این روش در بدو کار به نظر عالی است اما 


1 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×