معایب و مزایای گیاه خواری

معایب و مزایای گیاه خواری از دید گیاه خواران و مخالفان

معایب و مزایای گیاه خواری


در مقاله قبلی گیاه خواری vegetarianism و انواع آن را توضیح دادیم . به اعتقادات پیروان هر روش اشاره کردیم و گفتیم که گیاه خواری میتواند روش تغذیه سالم و کاملی باشد . در این مقاله قصد دارم دفاعیات گیاه خواران وگان vegan را از گیاه خواری نقل کنم ، البته به نظر مخالفان آنها هم از باب  مقایسه و قضاوت علاقمندان برای انتخاب خواهم پرداخت . 

در قدم اول به این مساله میپردازیم که بعضی گیاه خواران معتقدند ، انسان در بدو خلقت گیاه خوار خلق شده و از روی اجبار و حرص گیاه خوار شده . گیاه خوارن دلایل زیادی برای اثبات این قضیه دارند ، مهچنین مخافان در رد آن .  در توضیح اثبات گیاه خوار بودن انسان به نقل از انجمن خام گیاه خواران ایران میتوان به دلایل زیر به اختصار اکتفا کرد :

1. نوع دندانها و آرواره های انسان بیشتر شبیه به گیاه خواران است . آرواره جانوران گوشت خوار دارای دندانهای شمشیری شکل است . آنها دو دندان نیش بزرگ برای دریدن دارند در صورتیکه گیاه خوارن دندانهای صاف دارند . آرواره گوشت خواران بسیار قوی است ولی آرواره گیاه خواران ضعیف است و برای فشار های شدید طراحی نشده .

2.  به دلیل فساد پذیری سریع گوشت ، ساختمان بدن گوشت خواران با روده های کوتاه طراحی شده تا حیوان سریعتر بتواند فضولات آن را دفع کند . غذا های گوشتی پس از هضم در روده محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری های مواد آلی از هم پاشیده و فاسد شده بوجود می آورد و باید هر چه زود تر دفع صورت گیرد . این در حالی است که انسان و گیاه خواران دارای روده های بلند ، برای هضم آهسته غذا بوسیله انفاعالات تخمیری با کمک میکروب های گیاهی است .

3. گوشت خواران دارای معده بسیار قوی برای هضم گوشت است و این در حالی است که معده گیاه خواران و انسان دارای عضلات ضعیف و حساس است و قادر به هضم کامل غذا های گوشتی نیست . دلیل بیماری یبوست  و... همین مساله است .

4. گوشت دارای ازت فراوانی است که دفع آن از عهده کبد گیاه خوارن خارج است . علت اصلی بیماری هایی مثل نقرس و ناراحتی های کبدی همین مساله است . بوی بد دهان و بعضی سرگیجه ها و سر درد ها نیز به همین دلیل است. 

و سایر دلایل که میتوانید شرح آنها را در وب سایت انجمن گیاه خواران ایران مطالعه کنید . اما نمیتوان منکر فواید گیاه خواری بود . گیاه خواری بنا به دلایل ذیل میتواند بسیار مفید باشد :

کلسترول یکی از انواع چربی هایی است که تنها در منبع حیوانی وجود دارد ، بر همین اساس میتوان نتیجه گرفت که سطح کلسترول خون انسان های گیاه خوار پایین تر از سایرین است . سطح پایین کلسترول یعنی کاهش خطر بیماریهای قلبی و عروقی و فشار خون .

 کمبود چربی در رژیم گیاه‌خواری سبب جلوگیری از چاقی و چربی خون و همچنین پیامدهای ناشی از آن از جمله سرطان پروستات می‌شود و نیز به علت بالا بودن میزان فیبر غذایی از بیماری های همچیون دیورتیکول ( سوراخ شدن روده بزرگ ) یبوست و بروز سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند.

دانشمندان سال‌هاست که اعتقاد دارند رژیم‌های غذایی کم کالری که میزان مصرف کالری در آن‌ها تقریباً ۶۰ درصد رژیم‌های امروزی است می‌تواند منجر به افزایش عمر انسان‌ها شود. اما دانشمندان انگلیسی کشف کردند که کلید زندگی طولانی کاهش میزان مصرف پروتئین است و نه کاهش مجموع کالری دریافتی انسان‌ها. به این ترتیب بر اساس کشف جدید، مردم بدون نیاز به کاهش میزان کالری که در طول روز مصرف می‌کنند می‌توانند با مصرف کمتر مواد پروتئینی مانند گوشت، ماهی و… عمر خود را افزایش دهند. دکتر ماتیو پایپر از دانشگاه کالج لندن در این باره گفت: رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاه‌خواری یکی از روش‌های رسیدن به این هدف است. پژوهش‌های ما نشان می‌دهند که کاهش ۳۰ درصدی میزان کالری مصرفی در طول روز می‌تواند خطر ابتلاء به سرطان و حملات قلبی را نزدیک به ۵۰ درصد کاهش داده و طول عمر انسان‌ها را یک سوم افزایش دهد. دانشمندان با انجام پژوهش‌هایی روی مگس‌های میوه متوجه شدند اسیدهای آمینه تأثیر زیادی روی طول عمر انسان‌ها دارند. به خصوص تغییر در میزان مصرف یک آمینو اسید به نام متیونین بسیار در افزایش طول عمر مؤثر بوده‌است. اگرچه بین انسان‌ها و مگس‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد، اما محققان معتقدند نتایج این آزمایش‌ها در دستهٔ عمده‌ای از حیوانات گوناگون و هم‌چنین روی انسان‌ها صدق می‌کند. متیونین در شکل‌ گیری بسیاری از پروتئین‌ها لازم است. این ماده به‌طور طبیعی در غذاهایی مانند ماهی، گوشت و تنقلات وجود دارد .

در مقابل بعضی هم در رد گیاه خواری دلایلی را آورده اند که به ذکر آنها میپردازیم .

1. بسیاری از محققان بر این عقیده‌اند که دلیل اصلی کاهش انواع بیماری‌های مزمن در گیاه‌خواران، صرفاً گیاه‌خواری و پرهیز از محصولات گوشتی نیست، بلکه به این خاطر است که معمولاً کسانی که سبک زندگی گیاه‌خواری را برمی‌گزینند نگرش متفاوتی به زندگی و سلامت دارند. یعنی به تغذیه خود بیشتر توجه می‌کنند، محصولات غذایی سالمتری می‌خورند، بیشتر ورزش می‌کنند و بیشتراز نوشیدنی الکل و سیگار پرهیز می‌کنند.
2. برخی استدلال می‌کنند که آناتومی بدن انسان از جمله شکل آرواره‌ها و دستگاه گوارش شبیه به جانوران گیاه‌خوار یا حتی پستانداران گیاه‌خوار است. اما حیوانات گیاه‌خوار، لوله گوارش طولانی‌تری نسبت به همه چیزخواران و گوشتخواران دارند و قادر هستند سلولز (ماده اصلی دیواره سلول گیاهی) را هضم کنند. مطالعات نشان می‌دهند که اجداد انسان امروزی همه‌چیزخوار بوده و از تمام محصولات غذایی؛ گوشت، دانه‌های روغنی، میوه و سبزیجات استفاده می‌کرده‌است. یکی از دلایل رشد مغز انسان به نسبت سایر پستانداران از جمله نخستی‌سانان، به عنوان نزدیک‌ترین راسته جانوری به انسان، مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین بوده‌است.

3. به تصور برخی، گیاه‌خواری می‌تواند باعث نجات کره زمین و محیط زیست از گرمایش و فرسایش شود. اما اگر تولید صنعتی مواد غذایی برای سیر کردن جمعیت هفت میلیارد نفری جهان با ملاحظات زیست‌محیطی همراه نباشد مشکل حل نمی‌شود. استفاده وسیع از آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی، سیستم آبیاری اشتباه و عوامل دیگر هم نقش زیادی در آسیب زدن به منابع کره زمین دارند. به فرض گیاه‌خوار شدن تمامی ساکنان زمین، باید محصولات حیوانی را با گیاهی جایگزین کرد که خود این گیاهان هم، خاک، آب، منابع کره زمین و زیستگاه‌هایی جانوری را در معرض خطر قرار می‌دهد.

4. به نقل از سایت دیدبان سلامت health spectator : 
بررسی دانشگاه کرنل آمریکا نشان می‌دهد، استفاده از عادت‌های طولانی مدت گیاه‌خواری در چند نسل سبب جهش ژنتیکی می‌شود و به دنبال آن خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. جهش ژنی سبب تولید اسید آراشیدونیک (اسیدهای چرب اشباع نشده) می‌شود که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های عفونی را افزایش دهد. جهش ژنی همچنین مانع از تولید اسید چرب امگا ۳ می‌شود که از قلب حفاظت می‌کنند. گیاه خواران ۴۰ درصد بیشتر از گوشت خواران در معرض ابتلا به سرطان روده قرار دارند.

5. در همه مطالعاتی که در سال‌های اخیر برای تأیید سودمندی گیاه‌خواری در مقابل همه‌چیزخواری  انجام گرفته باید توجه کرد که علت اصلی این تفاوت‌ها، مصرف گوشت یا محصولات جانوری نیست بلکه مصرف بالای چربی‌های اشباع، کلسترول، خوردن غذاهای ناسالم و فرآوری شده و از همه مهمتر سبک زندگی امروزی، یعنی کم شدن فعالیت بدنی است و مصرف درست و به اندازه پروتئین حیوانی همانند پروتئین گیاهی موجب کاهش وزن، بهبود سلامت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها، کاهش فشار خون و دیابت می‌شود.

البته هدف من از جمع آوری و ارایه این تناقض ها در حوزه گیاه خواری ، به چالش کشیدن افراط و تفریط هایی است که امروزه در حوزه تغذیه میبینم و اینکه تمام روش هایی که برای تغذیه ارایه میشود میتواند مفید باشد ، اما نگاه و آگاهی ما به مساله تغذیه و تهیه غذا های سالم است که اهیت دارد . 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×