فواید و مضررات نوشیدن آب

نوشیدن آب کافی در طول روز بسیار برای بدن مفید است . اما فوایید نوشیدن آب چیست و آبا زیاده روی در مصرف آب میتواند مضر باشد ؟

فواید و مضررات نوشیدن آب


به طور حتم شما هم شنیده اید و یا در منابع مختلف مطالعه کردید که نوشیدن آب کافی در طول روز بسیار برای بدن مفید است . اما فوایید نوشیدن آب چیست و آیا زیاده روی در مصرف آب میتواند مضر باشد ؟ بدن انسان آب مورد نیاز خود را به طرق مختلف تامین میکند . به عنوان مثال با تهیه غذا از سبزیجات ، مصرف سالاد ،  میوه ها و نوشیدنی های مختلف میتوان آب مورد نیاز بدن را تامین نمود . مواد غذایی در بدن هنگام ترکیب با اکسیژن مقداری آب تولید می‌کنند ، این آب تولید شده آب متابولیک نام دارد . پس لزوما" نیازی به حمل یک بطری آب و نوشیدن مداوم آب برای تامین آب بدن نیست .

فواید مصرف آب چیست و میزان کافی آن چقدر است ؟

از آنجایی که بخش عظیمی از بدن انسان از آب تشکیل شده ( تقریبا" 70 درصد ) است ، بدن نیاز دارد تا برای عملکرد درست خود آب کافی دریافت کند . به عنوان مثال ۷۵ درصد بافت عضلات و ۸۲ درصد خون از آب تشکیل شده است . همچنین نوشیدن آب قبل از غذا باعث پاک سازی سیستم داخلی بدن شما می شود . از این رو نوشیدن آب بعد از بیدار شدن از خواب و به صورت ناشتا ، اهمیت بسیاری دارد . در واقع این کار می تواند به پاکسازی روده بزرگ کمک کند ، به طوری که مواد مغذی که وارد بدن می شود به خوبی جذب بدن شود . هنگامی که شما صبح زود و قبل از غذا ، آب بنوشید ، با این کار بدن را به خون سازی ترغیب می کنید .

مقدار مصرف روزانه آب در افراد مختلف با توجه به اینکه  بیماری خاصی دارند یا نه ، جنسیت، سن، دمای محیط و نوع فعالیت روزانه متفاوت است . اما مصرف حدود 2.5 تا 3 لیتر آب ، تقریبا" معادل 8 الی 9 لیوان ، در روز کافی است .

کلیه ها و مجاری ادرار یکی مهمترین اعضای بدن هستند  که در دفع سموم بدن و مواد زائد بدن از طریق ادرار نقش حیاتی دارند . اگر آب کافی در اختیار کلیه ها  نباشد ، عملکرد آن با مشکل ایجاد مواجه شده و فرد ممکن است مبتلا به بیماریهای مزمن کلیه و نارسایی آن شود . همچنین عفونت های ادراری نیز از عوارض کم آبی بدن است که در صورت عدم درمان می تواند تهدید جدی برای  زندگی فرد مبتلا باشد . به عنوان مثال عفونت های مکرر ادراری در آقایان میتواند منجر به التهاب پروستات شود که درمان بسار طولانی و سختی را دارد و یا اینکه کلیه ها دچار عفونت شوند و ...  . سنگ کلیه و مثانه  نیز از عوارض کم آبی بدن است که عملکرد صحیح کلیه ها و مجراری ادراری را مختل میکنند .


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×