چگونه رژیم غذایی سالم داشته باشیم؟

توصیه هایی برای تغذیه سالم و جلو گیری از ابتلا به چربی خون و کبد چرب

چگونه رژیم غذایی سالم داشته باشیم؟


امروزه شاهد توجه خاص و روز افزون مردم به رژیم غذایی سالم هستیم.
شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شده باشد که با  توجه به اطلاعات وسیعی که در حوزه سلامت از طریق رسانه ها و شبکه های مجازی در اختیار مردم قرار گرفته، چرا آمار ابتلا به بیماریهای نظیر کبد چرب، فشار خون، دیابت و غیره رو به رشد است؟
بدیهی است که تغییر سبک زندگی و سرعت این تغییر دلیل اصلی این مشکلات است. میزان تحرک افراد جامعه بنا به دلایل عدیده ای کاهش یافته است. میتوان از پیشرفته تر شدن ابزارهای ارتباطی، بالا رفتن سطح  رفاه اجتماعی و حضور تکنولوژی در تمام عرصه ها به عنوان دلایل کاهش تحرک انسانها نام برد.
به سادگی پی خواهیم برد که در نتیجه کاهش تحرک و تغییر سبک زندگی توجه به یک رژیم غذایی سالم  و ورزش روزانه مناسب میتواند بسیاری از مشکلات ما را مرتفع سازد. البته از نقش مواد غذایی سالم نمیتوان غافل بود. فارغ از اینکه شما چاق هستید یا لاغر همواره عدم استفاده از مواد غذایی حاوی چربی های اشباع توصیه میشود .
اما رژیم غذایی چیست؟
رژیم غذایی مجموعه ای از خوراک است که یک موجود زنده برای بقای خود مصرف میکند. گاهی انسانها از رژیم غذایی به خصوصی برای دستیابی به اهداف خاصی پیروی میکنند. متخصصین تغذیه با توجه به نوع بیماری و شرایط  بیماران رژیم غذایی خاصی را تجویز میکنند. بیماران دیابتی، چاق و لاغر  رژیم مخصوص و مناسب حال خود را دارند.
چگونگی تهیه غذا برای داشتن یک رژیم غذایی سالم به ترتیب به شرح ذیل است:
1.         استفاده از نان و انواع غلات

2.         استفاده از میوه ها و سبزیجات

3.         استفاده از شیر و لبنیات

4.         استفاده از گوشتهای سفید مثل مرغ و ماهی

5.         استفاه از تخم مرغ و گوشت قرمز و حبوبات

6.         روغن ها و چربیها

7.         شیرینی ها
توجه داشتن به هرم غذایی و طرز تهیه غذا با حفظ خواص مواد تشکیل دهنده آن و متناسب بودن منوی غذای روزانه با میزان تحرک هر شخص،  میتواند به مقدار زیادی از بیماری های شایع جوامع مدرن پیشگیری کند.
به عنوان مثال یک کارمند اداری و یا یک برنامه نویس که ساعتهای طولانی مجبور به نشستن پشت میز است، باید از رژیم غذای کم کالری، کم چرب و سبزیجات بیشتر استفاده کند. توجه صاحبان مشاغل در حوزه انتخاب منوی غذای پرسنلی با توجه به شرایط پرسنل خود  میتواند کمک شایانی به بالاا  بردن سطح سلامت اجتماعی در جوامع مدرن داشته باشد.


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×