کلسترول

آیا بدن نیاز به کلسترول دارد؟ آیا بدن کلسترول میسازد؟ارتباط کلسترول خون با دیابت

کلسترول


 

کلسترول وظایفی دارد که مهم  و ضروری است اما میزان کلسترول در بدن بسیار مهم است چون کلسترول زیاد در بدن خطرناک و عواقب بدی به همراه دارد . 
زمانی که کلسترول خون افزایش پیدا کند ، چربی در سطح رگ رسوب می کند. این رسوب ها جریان خون را دچار مشکل می کنند و در این صورت ، قلب به اندازه ی کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نخواهد کرد و خطرحمله قلبی  افزایش خواهد یافت.
خطر کلسترول بر روی قلب 
قلب ارتباطی تنگاتنگ با غذا دارد چنانچه رژیم مطلوب غذایی قلب را قوی و آنرا فعال میکند سنگینی وپر چربی بودن غذا نیز به قلب آسیب میرساند و کارآنرا تمام میسازد زیرا چربی پس از هضم و گوارش و روان شدن در خون به شکل دانه های کوچکی بر دیواره رگها رسوب میکند و مانع عبور خون در رگها میشود به مرور زمان رگها بسته میشود و این همان بیماری است که به  آن تصلب شرائین میگویند .
از وظایف کلسترول در بدن میتوان  از تولیدو ترشح  هورمون جنسی نام برد یا شکل گیری بافت های بدن و کمک به تولید صفرا نام برد .
انواع کلسترول یکی کلسترول خوب و دیگری کلسترول بد که با نام LDL , HDL  میشناسیم که در واقع اینها  لیپوپروتئین هستند .
لیپوپروتیئنها ترکیبی از چربی و پروتئین هستند که کلسترول را در خون به بخشهای مختلف بدن انتقال میدهند . و HDL   را  به عنوان کتسترول خوب و LDL  لیپوپروتئین با چگالی کمتر میباشد که به کلسترول بد نامیده شده است که زیادی آن در خون باعث گرفتگی عروق و لخته شدن خون در رگها , که منجر به ناراحتی قلبی و در نهایت  سکته در افراد میشود .
کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی است که در کبد و سایر سلول‌ها ساخته شده و در بعضی از انواع غذاهای خاص از جمله لبنیات، تخم مرغ و گوشت یافت می‌شود.
کلسترول یک ماده چربی مانند و مومی است که در کبد و سایر سلول‌ها ساخته شده و در بعضی از غذاهای خاص مانند لبنیات، تخم مرغ و گوشت یافت می‌شود.    
کلسترول خوب یا همان HDL  به بدن برای دفع کلسترول بد LDL  کمک میکند . تری گلیسرید هم نوعی چربی  در خون هست که از نوع  بسیار کم چگالی هست که الکل , قندخون یا کالری اضافی موجود در بدن تبدیل به تری کلیسرید میشود .و در سلول های چربی بدن ذخیره میشود .
عوامل موءثر بر روی کلسترول خون  : دیابت  , سن و جنسیت  , مصرف  خوراکیهایی با چربی اشباع شده , یائسگی , عوامل ارثی و ژنتیکی , چاقی , فعالیت بدنی نا کافی  , کشیدن سیگار و مصرف بعضی از داروهایی که برای بیماری های خاص مصرف میشود . 
جهت آزمایش و چک کردن  سطوح کلسترول خون باید خون به صورت ناشتا گرفته شود. معمولاً باید تا قبل از گرفتن خون به مدت 9 تا 12 ساعت هیچ چیز جزآب یا اشامیدنی دیگری ننوشید و نخورید.


 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×