گیاه خواری و دلایل آن

آیا مردم به دلیل خواص گیاه خواری گیاه خوار میشوند؟

گیاه خواری و دلایل آن


شاید وقتی برای اولین بار میشنویم که کسی گیاه خوار یا همان vegetarian است ، برایمان کمی عجیب و باور نکردنی باشد . یعنی میشود کسی هیچگاه گوشت ،مرغ ، ماهی و حتی تخم مرغ نخورد ؟ آیا این یک رژیم غذایی برای هدفی خاص است؟ چشم پوشی از خوردن یک کباب یا یک خوراک گوشت لذیذ ! مگر چنین چیزی ممکن است ؟ اصلا چرا بعضی گیاه خوار میشوند و دلایل آنها از این کار چیست ؟ آیا گیاه خواری خواص و یا مضراتی هم دارد ؟

گفته میشود انسان طبیعتا گیاه خوار است و در بدو خلقت ، گیاه خوار خلق شده  . یعنی نوع دندان ها ، فک ، آرواره و سیستم گوارشی ما بسیار مشابه گیاه خواران است .گیاه خواران معتقدند ، انسان طبیعتا گیاه خوار است و در بدو خلقت ، گیاه خوار خلق شده  . یعنی نوع دندان ها ، فک ، آرواره و سیستم گوارشی ما بسیار مشابه گیاه خواران است . شاید دلیل اینکه در تهیه غذا ها از روش پختن استفاده میکنیم ، همین مساله باشد که مواد غذایی رابرای هضم بهتر در معده آماده کنیم  . البته برای اثبات و رد این قضیه دلایل زیادی موجود است و تناقض های زیادی برای آن آمده  که از ذکر آنها در این مقاله خودداری میکنم و در مقاله ای دیگر مبسوط توضیح خواهم داد .

گیاه خواران معتقدند ، انسان طبیعتا گیاه خوار است و در بدو خلقت ، گیاه خوار خلق شده  . یعنی نوع دندان ها ، فک ، آرواره و سیستم گوارشی ما بسیار مشابه گیاه خواران است . شاید دلیل اینکه در تهیه غذا ها از روش پختن استفاده میکنیم ، همین مساله باشد که مواد غذایی رابرای هضم بهتر در معده آماده کنیم  . البته برای اثبات و رد این قضیه دلایل زیادی موجود است و تناقض های زیادی برای آن آمده  که از ذکر آنها در این مقاله خودداری میکنم و در مقاله ای دیگر مبسوط توضیح خواهم داد .

بسیاری از متخصصان تغذیه هم اعتقاد دارند که استفاده بیشتر از سبزیجات ، میوه و آجیل ، به دلیل چربی کم ، میتواند بسیار برای سلامتی انسان امروزی مناسب باشد . در مقاله ای در همین سایت ، به خطرات استفاده بیش از حد گوشت قرمز اشاره شده و گفتیم برای جلو گیری از کلسترول  بالا ، کبد چرب و ناراحتی های قلبی بهتر است کمتر از گوشت قرمز و فراورده های آن استفاده کنیم . 

اما همه اینها نمیتواند به تنهایی باعث گیاه خوار شدن باشد . طبق تحقیقاتی که شده ، مردم بنا به دلایلی همچون سلامتی ، اعتقادات مذهبی ، احترام به حقوق حیوانات ، استفاده از هورمون و آنتی بیوتیک در پرورش دام و طیور و جلوگیری از اسراف و آسیب به منبع طبیعی برای تغذیه انسان و ... ، به گیاه خواری روی می آورند .

همه گیاه خواران به یک شیوه از این رژیم تبعبت نمیکنند  . گیاه خواری vegetarianism دارای شاخه ها و زیر شاخه های گوناگونی است . 

لاکتو-او وی او  OVO-lacto یک نوع از رژیم گیاه خواری است . پیروان این روش تغذیه گوشت نمیخورند ، اما از فراورده های حیوانی مثل لبنیات ، تخم مرغ و ... . این گروه شباهت زیادی به گروه " پسکاتاریان " pescatarian دارند . این گروه از گیاه خوران گوشت نمیخورند ، اما ماهی میخورند و از فراورده های دامی ، گیاهان و آجیل ها مانند گروه او وی او -لاکتو استفاده میکنند . گیاه خواران این گروه را در جرگه گیاه خواری قبول ندارند .

او وی او - وجترین OVO-vegetarian نوع دیگری از گیاه خواری است که در آن ، شخص گیاه خوار از فراورده های لبنی به عوان یک فراورده حیوانی استفاده نمیکند ، اما تخم مرغ را استثنا میداند .

این گروه نقطه مقابل لاکتو وجترین lacto -vegetarian ها هستند . آنها از فراورده های لبنی استفاده میکنند ولی از تخم مرغ نه . و در نهایت روش وگان vegan هست که تمام فراورده های حیوانی را حرام میدانند و از مصرف آنها اجتناب میکنند . 

وگان ها خود به چند گروه تقسیم میشوند که خام گیاه خواران raw vegetarianism و فروگنیسم fruganism جزو آنها هستند . 

هدف از شرح مساله گیاه خواری و عقاید آنها این بود که مخاطبینی که علاقمند به گیاه خواری هستننند و تصور میکنند که یک گیاه خوار صرفا" باید از گیاهان تغذیه کند ، به این آگاهی برسند که لزوما اینگونه نیست . هر رژیم غذایی در حد اعتدال و به دور از هر افراط  و تفریط میتواند سود مند باشد . 

 


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×