طرز تهیه انواع سس و چاشنی

تاریخچه و طرز تهیه و موارد مصرف سس ورسترشر


تاریخچه و طرز تهیه و موارد مصرف سس ورسترشر

سس ورسترشر Worcestershire sauce یک چاشنی و سس با طعم و عطر خاص و منحصر به فرد است که حاصل تخمیر مواد تشکیل دهنده آن است . از این سس در تهیه غذا های مختلف و سالاد ها در تهیه غذا ها ، کترینگ شرکتی و رستوران ها بیشترین استفاده را دارد .

این سس ابتدا توسط دوشیمیدان به نام های "جان ویلی لی " John Wheeley Lea  و "ولیام هنری پرینس "  William Henry Perrins " ابداع شد که بعدها با برند تجاری Lea & Perrins مشهور شد . 

طرز تهیه سس آلفردو


طرز تهیه سس آلفردو

سس آلفردو به روشهای مختلف تهیه میشود ، اما پایه همه آنها یکسان است . در تهیه غذا هایی مثل انواع پاستا و ماکارونی و ... از این سس به عنوان چاشنی و طعم اصلی استفاده میشود . در این مقاله ، آشپز تهیه غذای کترینگ کلاسیک یک نوع سس آلفردو با سیر و پنیر را ارائه خواهد کرد . استفاده از این سس در پاستا فتو چینی و پنه به صورت معمول در کترینگ های مجالس و میهمانیها ، تهیه غذا ها و رستوران های ایتالیایی استفاده میشود .

طرز تهیه سس تارتار


طرز تهیه سس تارتار

از سس تارتار در کنار غذاهای سرخ شده استفاده میکنند . معمولا این غذا ها را در سس فرو برده و نوش جان میکنند . تمام گوشت هایی که بردینگ میشوند ، مثل انواع کنتاکی ، سوخاری ، استریپس ، جوجه چینی و غیره 

سس تارتار از سس مایونز ، پیاز ، نوعی ترشی sweet pickle relish که به جای آن از خیار شور استفاده میکنیم  ، لیمو تازه ، نمک و فلفل سفید تهیه میشود . میتوانید برای کم چرب بودن سس ، از سس مایونز کم چرب استفاده کنید و یا اینکه بخشی از سس مایونز را با ماست جایگزین کنید . 

طرز تهیه سس سفید


طرز تهیه سس سفید

در بعضی از رستوران های شهر ، دیده ام که به سس مایونز ، سس سفید می گویند . این اصطلاح عامیانه که اخیرا" رایج شده ، با مفهوم سس سفید متفاوت است . دستور تهیه و موارد مصرف این دو سس هم بسیار متفاوت است . 

از سس سفید در پخت و پز انواع غذا استفاده میشود . غذاهایی همچون ، انواع پاستا ، بیف استروگانف ، لازانیا و ...

دستورهای  تهیه این سس متفاوت است ، اما دستور پایه همه آنها یکی است . بسته به نوع استفاده از این سس در غذا ، دستور تهیه آن میتواند متفاوت باشد . در این مقاله ، دستور تهیه سس سفید پایه را آموزش خواهم داد و البته به سایر انواع نیز اشاره خواهم کرد.

طرز تهیه خامه ترش خانگی


طرز تهیه خامه ترش خانگی

قبلا درباره اینکه خامه ترش و تاریخچه آن چیست و اینکه در چه غذا هایی کاربرد دارد توضیح دادیم . در اینجا باز به صورت خلاصه اشاره میکنیم که خامه ترش از تخمير خامه به وسيله نوعي باکتري خاص اسيد لاکتيک ، تهيه ميشود .
این باکتری که میتواند به صورت طبیعی رشد و اثر کند و یا اینکه توسط انسان به محصول اضافه شود ، باعث ترش شدن خامه و تغلیظ آن میشود . 

به روشهای مختلف میتوان در منزل خامه ترش تهیه کرد ، ما در اینجا یک روش کاربردی و سریع برای بدست آوردن خامه ترش را آموزش خواهیم داد .

از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×