طرز تهیه ته چین مرغ

روش پخت ته چین مرغ و نکات مربوط به آن

طرز تهیه ته چین مرغ


رعایت یک سری از نکات در تهیه غذا های ایرانی ، باعث رنگارنگ شدن سفره غذا میشود . یکی از این نکات ، ته دیگ چلو است . ته دیگ آنقدر پر طرفدار و خوشمزه است که طرفداران ته دیگ دست به خلق ته چین زدند . ابتدا مواد ته چین را در ته دیگ استفاده کردند ، اما باز هم ارضا نشد و تصمیم به خلق غذایی گرفتند که همان غذای ته چین است . البته خود من یکی از همان طرفداران ته چین هستم ، ولی از خالقین آن نیستم . ته چین را  با خیلی چیز ها میشود پخت ، اما رایج ترین این ته چین ها ، ته چین مرغ و گوشت است . در این مطلب به شرح طرز تهیه ته چین مرغ خواهم پرداخت و در مطالب بعدی مدل های دیگر را توضیح خواهم داد . همچنین تاریخچه ته چین را از اینجا بخوانید .

مواد لازم:

1. گوشت مرغ براي هر نفر 150 گرم

2. کره هر نفر 25 گرم

3. زعفران دم کرده

4. ماست هر نفر 50 گرم

5. زرشک ، خلال پسته و بادام

6. تخم مرغ براي هر دو نفر يک عدد

7. شکر

8. روغن مايع  براي هر نفر 35 گرم

 

طرز  تهيه :

مرغ  را بنا به سليقه خودتان هر طوري که دوست دارید بپزيد . من ترجيح ميدهم  مثل مرغ زرشک پلو با رب گوجه و پياز  و... مثل مرغ مجلسي بپزم و طعم دارش کنم . بعد مرغ ها رو به صورت خلالي خرد کرده و کمي از سس آن را باهاش مخلوط کنم.

یا اینکه مرغ را بدون استخوان کرده و حبه ای خرد کنید . سپس با زرد چوبه ، زنجبیل و پودر سیر در کمی روغن تفت دهید تا با آب خودش پبزد . فقط حرارت را طوری تنظیم کنید که وقتی آبش کشیده میشود ، خشک و سفت نشود . 

برنج  رو از قبل با آب نمک خيس کرده و چلو کنید . در  نظر داشه باشيد نمک این غذا را با نمک برنج بايد تنظيم کنيد.

کمی  از روغن و براي کف ظرف ته چین نگاه دارید و بقيه را با کره روي برنج بریزید تا با حرارت برنج ،  کره آب شود .

تخم مرغ ها رو  با چنگال هم زده و با ماست و زعفران مخلوط  کنید و روي برنج بریزید و  همه را با هم مخلوط کنید .

نصف ته چين و را در ظرف ته چین بریزید و صاف کنید ، بعد مرغ ها رو روي آن بریزید .

بقيه ته چين و روي مرغ ها ريخته و صاف کنید .

اگر مرغ را به روش حبه ای انجام دادید ، کمی از ته چین را ته ظرف بریزید و مرغها را با بقیه ته چین مخلوط کرده و در ظرف بریزید و صاف کنید . در این روش ، موقع برش زدن ، ته چین دو لایه جدا در نمیاد و یکپارچه میشود . 

بعد به مدت يک ساعت داخل  فر قرار دهید .

زمان پخت ته چین هم از رنگ دور آن مشخص میشود و هم اینکه اگر یک چاقو داخل آن فرو بردید و بیرون کشیدید ، مواد خمیری به آن نچسبیده باشد .

زرشک  را با شکر و کمی هل تفت دهید و خلال ها را هم در آب گرم خیس کرده و آبکش کنید و روی زرشک بریزید . روی غذا را با زرشک تزیین کنید .

نکته مهم ته چين این است که اگه روغن آن کم باشد سفت و  زشت میشود و  بعد اينکه اگه برنج  را هنگام چلو کردن زیاد زنده در بیاورید از هم گسسته میشود .


0 دیدگاه

دیدگاه خود را درج کنید

لغو پاسخ
از آخرین اخبار و تخفیفات ما بهره مند شوید!

عضویت در خبرنامه

‍‍‍‍‍×